Ana SayfaGüncelHak örgütleri: Tahir Elçi’nin öldürülmesi asla cezasız kalmamalı

Hak örgütleri: Tahir Elçi’nin öldürülmesi asla cezasız kalmamalı

HABER MERKEZİ – İnsan Hakları Ortak Platformu, yarın ilk duruşması yapılacak Tahir Elçi cinayeti davasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Hayatını cezasızlıkla mücadeleye adayan Tahir Elçi’nin öldürülmesi asla cezasız kalmamalıdır” çağrısında bulundu.

Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır Sur’daki Dört Ayaklı Minare’nin önünde öldürülmesine ilişkin davada ilk duruşma yarın.

Yaklaşık beş yıl sonra başlayacak yargılama öncesi açıklama yapan İnsan Hakları Ortak Platformu, ‘Barışın Elçisi’ olarak anılan bir hak savunucusu olan Elçi’nin “1990’lardan itibaren işkence gören, zorla kaybedilen, yerlerinden edilen binlerce insanın haklarını savunduğu” hatırlattı.

Elçi’nin 14 Ekim 2015 tarihinde bir televizyon programında yaptığı konuşmanın ardından hedef gösterilmeye başlandığı hatırlatılarak, “Gözaltına alındı, hakkında soruşturma açıldı, hızlıca hazırlanan bir iddianameyle üzerindeki tehdit daha da derinleşti. Ölüm tehditleri almaya başladı” denildi.

Açıklamada, “26 Kasım 2015 günü, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki tarihi Dört Ayaklı Minare yaşanan bir çatışmada zarar gördü. Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 günü Diyarbakır Barosu adına bir basın açıklaması yapmak için Dört Ayaklı Minare önüne geldi” ifadeleri kullanıldı ve Elçi’nin “ısrarla süregiden şiddetin sona ermesi çağrısında bulunduğu” anımsatıldı.

Açıklamanın devamında ise bugüne kadar yaşananlar şöyle aktarıldı:

Açıklaması tamamlandıktan hemen sonra sokakta çatışma çıktı. Tahir Elçi başına isabet eden tek kurşunla hayatını kaybetti. Fakat dava mahkeme önüne ancak beş yıl sonra geldi. Olay yeri incelemesinin 111 gün boyunca yapılmaması nedeniyle delil bütünlüğünün bozulması, görgü tanıklarının ve olay yerinde silahlarıyla ateş ettikleri kamera kayıtlarıyla sabit olması nedeniyle potansiyel şüpheli olan kolluk görevlilerinin ifadelerinin olayın üzerinden aylar geçtikten sonra alınması ve hatta olayla ilgili bilgi sahibi olabilecek bazı kamu görevlilerinin hiç dinlenmemiş olması soruşturmanın sağlığı ve güvenirliliği açısından şüphe uyandırdı.

Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından, soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi için Diyarbakır Barosu’nda kurulan soruşturma komisyonundaki avukatlar, taleplerinin karşılanmaması ve soruşturmanın tıkanma aşamasına gelmesi üzerine 2016 yılında görüntülerin incelenmesi için Goldsmiths Londra Üniversitesi bünyesinde çalışan bir araştırma ajansı olan Forensic Architecture’a başvurdu. Adli incelemeler konusunda uzman olan bu kuruluşun ses ve görüntüler üzerinde yaptığı teknik analizlerin sonuçları 2018 yılının sonunda Diyarbakır Başsavcılığına sunuldu. Farklı açılardan çekilen videolardaki ses ve görüntüleri eşleştirerek Tahir Elçi’nin vurulduğu zaman aralığında kaç atış sesi duyulduğu ve bu seslerinin hangi silahlara ait olduğuna ilişkin tespitler yapan bu çalışma sonucunda olay yerindeki polis memurlarına yönelik kuvvetli suç şüphesine işaret edildi.

Üç şüpheli polis memurunun soruşturmaya dahil edilmesi ve neredeyse beş yılın ardından iddianamenin Mart 2020’de mahkemeye sunulması adalete erişme yolunda geç de olsa bir başlangıç oldu.

İnsan Hakları Ortak Platformu, son olarak Elçi’yi “hayatını gerçekleri açığa çıkarmaya adamıştı” diyerek tanımlayarak, şu çağrıda bulundu:

Türkiye insan hakları hareketini derinden yaralayan bu cinayetin tüm yönleriyle açığa çıkarılıp cinayette icrai ve ihmali eylemi olan tüm kamu görevlilerinin davaya dahil edilmesi ve Tahir Elçi’nin öldürülmesinin cezasız kalmaması çağrısında bulunuyoruz. Hayatını cezasızlıkla mücadeleye adayan Tahir Elçi’nin öldürülmesi asla cezasız kalmamalıdır.

İnsan Hakları Ortak Platformu; Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ve Yurttaşlık Derneği’nden oluşuyor.

  Elçi cinayetinde ilk duruşma yarın: Perde arkasına gidilmeli
  Elçi cinayeti: Tartışmalı iddianame kabul edildi
  Tahir Elçi cinayeti iddianamesi: Tanıklar ve kameralar vurulma anını görmedi

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Adres yine Diyarbakır: Ev baskınında köpekli işkence
Sonraki Haber
Maden işçilerinin Ankara yürüyüşünü selamladılar