Ana SayfaEkonomi400’den fazla ithal ürüne ek gümrük vergisi getirildi

400’den fazla ithal ürüne ek gümrük vergisi getirildi

HABER MERKEZİ – İthalatta 400’ün üzerinde ürün için Eylül sonuna kadar değişen oranlarda yüzde 20’ye kadar ilave gümrük vergisi uygulanacak.

İthal edilen 400’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı”nın, Covid-19 salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin artan ithalat baskısına karşı korunması amacı taşıdığı belirtildi.

Buna göre, tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400’ün üzerinde ürün için 30 Eylül’e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20’ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Öte yandan yayımlanan diğer bir ithalat rejimi kararında yapılan değişiklikle, güneş panellerinde kullanılması kaydıyla ithal edilecek yansıtıcı filmlerde gümrük vergisi oranının yüzde 10 olarak uygulanması kararlaştırıldı.

Ayrıca, plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik plakalar için de gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. Bu kararlar da 30 Eylül’e kadar geçerli olacak.

Mayıs ayında da inşaat sektöründe kullanılan bazı ürünler ile otomotiv sanayide kullanılan yedek parçaları da kapsayan 800’den fazla ürüne ek gümrük vergisi getirilmişti.


800’den fazla ithal ürüne ek gümrük vergisi getirildi

Previous post
'Corona'ya yakalanan hasta tutuklu Yıldırım'ın eşi: Ölümle burun buruna
Next post
HDP: Mevsimlik tarım işçiliği kanayan yara olmaya devam ediyor