Ana SayfaGüncelBerkin Elvan Davası başlamadan bitti: Dosyaya müdahale ediliyor

Berkin Elvan Davası başlamadan bitti: Dosyaya müdahale ediliyor

HABER MERKEZİ – Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin açılan davanın duruşması, savcının test sonucunun pozitif çıkması nedeniyle ertelendi. Anne Gülsüm Elvan mahkemeyi protesto ederken, avukatları Can Atalay, yürütme ve İçişleri Bakanlığı’nın dosyaya müdahale ettiğini vurguladı.

Gezi Parkı eylemleri sırasında İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin açılan davanın 18’inci duruşması İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmayı Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Barış Akademisyenleri, Cumartesi Anneleri, Halkevleri üyeleri ve çok sayıda kişi izledi.

Corona virüsü gerekçesi ile duruşma salonuna avukatlar ve Elvan ailesi dışında sınırlı sayıda kişi alındı. Salona giremeyen birçok kişi duruşmayı salon dışında takip etti.

Duruşmaya tutuksuz yargılanan polis Fatih Dalgalı da görev yaptığı Van’dan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

Anne Elvan salona girmedi

Sabah saatlerinde adliyeye gelen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan mahkemeyi protesto etmek amacı ile duruşma salonuna girmezken, adliyenin girişinde bulunan “Adalet Sarayı” yazısının altında bekledi.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar’ın geçen hafta Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) kararıyla Yargıtay’a atanmasından kaynaklı heyet üyelerinden bir hakim mahkeme başkanlığına getirildi.
Duruşma savcısı ise Corona testi pozitif olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılmazken, yerine başka bir savcı görevlendirildi.

Savcının salgına yakalanması nedeniyle esas hakkındaki mütalaayı vermediğini belirten mahkeme heyeti, duruşmayı 29 Ocak 2021’e erteledi.

Yaşanan bu duruma tepki gösteren Elvan ailesinin avukatı Can Atalay, “Burada adil yargılama yapılıyor mu kuşkusunun ortadan kaldırılması için kamu idaresinin üzerine düşeni yapması gerekir. Bu dosyaya yürütme ve İçişleri Bakanlığı en başından itibaren müdahale etmiştir” dedi.

‘Ellerinden geleni yaptılar’

Duruşma sonrası adliye önünde yapılan açıklamada konuşan Atalay, Berkin Elvan’ı sokak ortasında öldürenlerin hesap vermesini istedi.

Davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade eden Atalay, “Berkin’i katledenler adil bir yargılanma olmaması için 2013 yılının 16 Haziran’ından beri elinden gelen her şeyi yaptı. Bu memleketin emeği ile geçinen insanları Diyarbakır’da Medeni’ye, İstanbul’da Berkin’e, Ankara’da Ethem’e sahip çıktı. Karşımızda bir mahkeme var o mahkemenin kendi kararlarını ciddiye almasını, gerçek kılmasını bunun da görünür olmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘Adalete açız’

Berkin Elvan davasına en başından bu yana siyasal iktidarın müdahale ettiğine vurgu yapan Atalay, “Dosya karar aşamasına gelmişken dosyada bütün delillerin toplanmasına başkanlık eden, bilirkişi raporlarını talep eden, tanıkları dinleyen mahkeme başkanının son anda Yargıtay üyeliğine terfii ettirilmesi açıkça yürütmenin siyasal iktidarın yargıya müdahalesidir. Biz adalete açız, Türkiye’nin dört bir yanında insanlar adalete aç. Adalet istiyoruz, adaleti kazanacağız” diye belirtti.

‘Sorumlular hesap vermeli’

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ise 7 yıldır her türlü acı, işkenceye maruz kaldıklarını söyledi ve ekledi:

Bizim acımız hiç dinmiyor. Biliyoruz Berkin geri gelmeyecek ama bizim gibi acı çeken başka ailelerin olmasını istemiyoruz. Tek talebimiz adil yargılama, adaletin yerini bulması ve önümüzdeki süreçte bu davanın emsal bir dava olması. Ben Berkin Elvan’ın babası olarak eşim ve çocuklarımla beraber mücadelemizi vermeye devam edeceğiz. Bugün sadece bir kişi yargılanıyor bu kişi de tetikçi, biz istiyoruz ki bunun emrini veren, bu cinayete sebep olan herkes tek tek hesap versin ve yargılansın.

‘Adalet istiyorum’

Anne Gülsüm Elvan da “7 yıldır beklediğim adalet bir türlü gelmedi. Ben adalet istiyorum, sorumlular yargılansın istiyorum. Recep Tayyip Erdoğan çocuğumu benden aldın, adaleti bana ver. Ben adalet istiyorum” dedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Bakanlık LGBT ve gökkuşağı temalı ürünlerin +18 ibaresiyle satılmasını kararlaştırdı
Sonraki Haber
Van'da şüpheli kadın ölümü