Ana SayfaGüncelİdil’de 13 yaşındaki Fatma’nın öldürülmesi ‘hukuka uygun’ görüldü

İdil’de 13 yaşındaki Fatma’nın öldürülmesi ‘hukuka uygun’ görüldü

HABER MERKEZİ – Şırnak İdil’de 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla birlikte kendisinden haber alınamayan ve 20 gün sonra cansız bedeni bulunan 13 yaşındaki Fatma Elarslan, “gizli tanık” ifadeleri doğrultusunda “örgüt üyesi” sayıldı ve ölümüne dair kovuşturmaya gerek duyulmadı.

Şırnak’ın İdil ilçesinde 16 Şubat 2016 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği sırada kendisinden haber alınamayan ve 7 Mart 2016’da cansız bedenine ulaşılan 13 yaşındaki Fatma Elarslan’ın hayatını kaybetmesine dair başlatılan soruşturmada, Şırnak Cumhuriyet Savcılığı tarafından “kovuşturmaya yer olmadığı” yönünde karar verildi.

Savcılık kararının olayın oluş şekli kısmında, Elarslan’ın cansız bedeninin şehir merkezindeki açık bir alanda taş yığınlarının bulunduğu bölgede dokuz kişiyle birlikte bulunduğuna yer verildi.

Yapılan otopsi işleminde Elarslan’ın ölümünün ateşli silah yaralanması ve mühimmat patlaması sonucu aldığı yaralardan kaynaklandığı kaydedildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre Elarslan’ı öldüren kurşunun hangi silahtan çıktığının tespitinin mümkün olmadığı savunulan kararda, “gizli tanık” ifadesine dayanılarak Elraslan’ın “örgüt üyesi olduğu” iddiasına yer verildi.

Savcılık, “Hilal” isimli gizli tanık beyanlarına dayanarak, Elarslan’ın polisle çatışmaya girdiğini de öne sürdü.

Elarslan’ın ‘özyönetim talebiyle İdil’de silahlı faaliyet yürüttüğünü’ savunan savcılık, “Güvenlik güçleri ile yapılan çatışmalara katıldığı, güvenlik güçlerine karşı silahlı faaliyet gösterdiği esnada güvenlik güçlerince öldürüldüğü değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Kararda, kolluk kuvvetlerinin “Almış oldukları operasyon emrini yerine getirmek için örgüt mensuplarının silahlı ve bombalı eylemlerde bulundukları mahallelerde bulunuyor olmaları sebebiyle yetkili bir merciden almış oldukları hukuka uygun bir emri yerine getirdikleri değerlendirilmiştir” denildi.

“Fatma’nın öldürülmesinin hukuki hiçbir dayanağı yok”

Elarslan ailesinin avukatı Veysel Vesek ise savcılık kararına dair Şırnak Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulunarak, ölümün gerçekleştiği tarihte henüz 13 yaşını dahi doldurmayan ve buna rağmen “örgüt üyesi” olarak kabul edilen Fatma Elarslan’ın öldürülmesinin hukuki hiçbir dayanağı olmadığını kaydetti.

Avukat Vesek, Elarslan’ın “örgüt üyesi” olarak kabul görülmesinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu hatırlatarak, “Fatma’nın ne şekilde ve hangi silahla öldürüldüğü dahi tespit edilemezken, örgüt üyesi olarak kabul edilmesi hukuka uygun değildir” dedi.

İdil’deki çatışmalara dair tutulan tutanaklara da dikkat çeken Vesek, tutanaklarda açık alanda bir çatışmanın olmadığını vurgulayarak, “Dışarıda, açık alanda kolluk ile çatışan kimseden bahsedilmediğine göre Fatma nasıl ve hangi şekilde icra edilen bir operasyon sonucu öldürülmüştür?” diye sordu.

İtiraz reddedildi

Sulh Ceza Hakimliği ise yapılan itirazı reddetti. Hakimlik de ret gerekçesinde savcılık kararını dikkate alırken, kararın gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Eldeki delillere göre şüphelinin beraat etme ihtimali daha kuvvetli ise, kovuşturmaya yer olmadığı kararı verir. Kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmesinin ikinci nedeni ise; ölüm, af, zamanaşımı gibi nedenlerle kovuşturma olanağı bulunmamasıdır.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Metropoll'ün anketi: AKP ve MHP'nin pandemi sürecindeki oy kaybı sürüyor
Sonraki Haber
İBB ve ODTÜ işbirliğiyle 'İstanbul tsunami eylem planı' hazırlandı