Ana SayfaEkonomiTL’deki hızlı değer kaybı sonrası Merkez Bankası ve BDDK’den açıklama

TL’deki hızlı değer kaybı sonrası Merkez Bankası ve BDDK’den açıklama

HABER MERKEZİ – Merkez Bankası, Türk Lirası’nın bugün dolar ve euro karşısında değer kaybetmesinin ardından yaptığı açıklamada “Merkez Bankası, elindki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır” ifadelerini kullandı. BDDK ise yurtdışındaki bankalara TL işlemlerinde esneklik sağlama kararı aldığını duyurdu.

Türk Lirası’ndaki (TL) hızlı değer kaybı sonrası, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), açıklama yaptı.

Açıklamada, uygulamaya alınan mali ve parasal politikaların Corona virüsü salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin sınırlandırılmasında ve üretken kapasitenin korunmasında başarılı olduğu savunuldu.

Verilerin iktisadi toparlanmanın güç kazandığına işaret ettiği kaydedilen açıklamada, bu bağlamda ağustos başı itibarıyla iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkanlarının kademeli olarak azaltılacağı bildirildi.

Açıklamada, “Öte yandan, piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır” denildi.

BDDK: Yurtdışında yerleşik tüm bankalar TL’ye erişim kısıtlamalarından muaf

Bir açıklama da Bankacılık Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDDK) geldi.

BDDK, yurt dışında yerleşik bankalara Türkiye kapsamında yapacakları TL işlemlerde esneklik sağladı.

Sağlanan esneklikle, Uluslararası Kalkınma Bankaları (UKB) dışındaki yurtdışında yerleşik bankalar belirli işlemlerle sınırlı olmak üzere TL’ye erişim sınırlamalarından muaf tutulacak.

Yabancı bankalar, yurtiçi piyasadan temin edecekleri TL likiditeyi tutmak ve bu TL likiditeyi yalnızca yurtiçi piyasalarda; TL cinsinden menkul kıymet almak ve fazla TL likiditenin yurt içi bankalarda depo edilmesini sağlamak amacıyla yurtiçi bankalarda açacakları hesaplarda belirli işlemleri yapabilecek.

Merkez Bankası, BDDK ve bankacılar biraraya geldi

Öte yandan Reuters’a konuşan iki ekonomi yetkilisi, BDDK ile banka yöneticilerinin katılacağı bir toplantı gerçekleşeceğini duyurdu.

NTV’nin haberine göre ise Merkez Bankası, BDDK ve bankacılar piyasalardaki hareketliliği değerlendirmek amacıyla saat 19.00’da bir araya geldi.

Toplantıda, ekonomi yönetimi ve bankacıların normalleşme döneminde likidite adımlarını ele alacağı belirtildi.

Döviz ve altında son durum

TL’nin ABD Doları karşısında Temmuz ayı boyunca devam eden yatay seyri, son haftalarda yerini değer kaybına bıraktı ve Dolar/TL kuru 7,30’u aşarak rekor kırdı.

doviz.com’un verilerine göre, son bir haftada;

1 ABD doları 6,98 liradan 7,30 liraya
1 euro 8,20 liradan 8,67 liraya
1 pound 9,13 liradan 9,62 liraya
Gram altın 443 liradan 482 liraya yükseldi.

Bundan bir ay önce, 6 Temmuz 2020’de;

1 ABD doları 6,85 lira,
1 euro, 7,74 lira,
1 pound 8,61 lira,
Gram altın 396 liraydı.

Bir yıl önce, 6 Temmuz 2019’da ise;

1 ABD doları 5,47 lira
1 euro 6,13 lira
1 pound 6,66 lira
Gram altın 264 liraydı.
Önceki Haber
Çocuğa cinsel istismarda bulunan erkek hastane raporuna rağmen tahliye edildi
Sonraki Haber
İki ilde iş cinayeti: İki işçi hayatını kaybetti