Ana SayfaToplumsal CinsiyetÇocuğa cinsel istismarda bulunan erkek hastane raporuna rağmen tahliye edildi

Çocuğa cinsel istismarda bulunan erkek hastane raporuna rağmen tahliye edildi

HABER MERKEZİ – Antalya’da 16 yaşındaki bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakan erkek, istismarı teyit eden hastane raporuna rağmen yargılandığı davanın duruşmasında ‘delil yetersizliği’nden tahliye edildi.

Antalya’da 16 yaşındaki bir çocuk, 18 Ocak 2020’de kendisini zorla alıkoyan akrabası B.K. isimli erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı.

Erkek, çocuğun şikayeti üzerine “çocuğun cinsel istismarı”, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından tutuklandı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre dava hazırlık sürecinde Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından hazırlanan kati rapor, istismarı teyit etti.

Raporda, “Anal muayenede anal sifinker konusunda doğal olduğu, anüs ve çevresi ağırlı hassas olup, çocuğun yürümekte ve muayenede zorlandığı, saat kadranı 6’da iki adet 1 cm ve 0.5 cm yeni mukozal lasserasyon saptandığı, akut livata bulgusu olarak yorumlandığı” ifadelerine yer verildi.

B.K. hakkında açılan davanın üçüncü duruşması, Antalya 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya, çocuk ile vekilleri, sanığın vekili ve bazı tanıklar katıldı.

B.K.’nin ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’nde (SEGBİS) yaşanan sıkıntı nedeniyle duruşmaya katılamadığı belirtildi.

Duruşmada, istismara dair beyanda bulunmak isteyen tanıklar, mahkeme hakimi tarafından dinlenmedi.

Sanığın avukatı, müvekkilinin üzerine atılı suçlamaları reddederek, beraatini talep etti.

Çocuğun vekilleri ise hem çocuğun beyanları hem de kati raporun, failin suçu işlediğinin sabit olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Avukatların ardından konuşan iddia makamı, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti ise ‘delil yetersizliği’ gerekçesini öne sürerek, sanığın tahliyesine karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

‘Hukuka aykırı bir karar’

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği ile çocuğun avukatı Ayşim Kontaş, verilen tahliye kararına tepki göstererek hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

Dosyada toplanmayan delillerin olduğu, failin delilleri karartabileceğini ve suçun vasfından dolayı tutuklu yargılanması gerektiğini vurgulayan Kontaş, “Hakime hanımın nasıl böyle bir karar verdiği konusunu aklımız almıyor. Tecavüz olayı sabit. Sanığın serbest kalması hukuki değil” dedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Personelin 'Kürtçe konuşması yasaklandı', AVM müdürü 'Bizi çekemeyenler var' dedi
Sonraki Haber
TL'deki hızlı değer kaybı sonrası Merkez Bankası ve BDDK'den açıklama