Ana SayfaÇalışma YaşamıDİSK: Asgari ücret en az 3 bin 800 TL olmalı

DİSK: Asgari ücret en az 3 bin 800 TL olmalı

HABER MERKEZİ – Asgari ücret belirleme görüşmeleri sürerken DİSK hazırladığı rapor ve eylem planını açıkladı. Buna göre, asgari ücret vergiden muaf tutulmalı ve en az 3 bin 800 TL olmalı.

2021 yılı asgari ücretini belirlemek için görüşmeler geçtiğimiz hafta başladı.

Ay sonuna kadar devam etmesi beklenen sürece ilişkin emek örgütleri, sendikalar ve siyasi partilerden açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), hazırladığı asgari ücret raporunu Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi’nde açıkladı.

Açıklamaya DİSK ve DİSK’e bağlı sendikaların yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda işçi katıldı.

Hazırlanan raporu okuyan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin milyonların meselesi olduğunu söyledi.

Çerkezoğlu, milyonlarca işçinin asgari ücrete mahkum olduğunu, milyonlarca işçinin ise yasa dışı olmasına rağmen asgari ücretten bile mahrum olduğunu ifade etti.

Asgari ücretin ülkede giderek ortalama ücret haline geldiğini belirten Çerkezoğlu, “3,3 milyon işçi asgari ücretin altında bir ücretle çalıştırılıyor. Asgari ücretinin yarısından daha az ücretle çalışan sayısı 1 milyona yakın. Asgari ücret ve altında ücretle yaşamını sürdürmek zorunda olan işçilerin sayısı 7,5 milyon civarındadır” dedi.

Salgın nedeniyle ücretlerde önemli kayıpların yaşandığına dikkat çeken Çerkezoğlu, asgari ücretin altında gelir elde edenlerin sayısının arttığını dile getirdi.

Bin 168 TL ödenekle zorunlu ücretsiz izne çıkarılanlar asgari ücretin yarısı kadar bir gelirle yaşamaya zorlanıyor. Özel sektörde çalışan işçilerin ise yüzde 21,7’i asgari ücrete erişemiyor. Özel sektörde asgari ücret ve altında ücretle çalışanların oranı yüzde 49 ve asgari ücret civarında çalışanların oranı yüzde 62’dir.

Asgari ücrete erişemeyenlerin oranının genel olarak yüzde 17 olduğunu fakat kadınlarda bu oranın yüzde 25’i aştığını vurgulayan Çerkezoğlu, “Özel sektörde kadın işçilerin yüzde 32,5’i asgari ücret altında ücretlerle çalıştırılıyor” dedi.

Çerkezoğlu, asgari ücretten alınan vergilerin arttırıldığını ve asgari ücretin ABD doları karşısında eridiğini belirtti.

Çerkezoğlu, “Merkez Bankası’nın yıllık ortalama cumhuriyet altını fiyatlarına göre 2003 yılında asgari ücretin yıllık tutarı ile 25 cumhuriyet altını alınabiliyorken 2020’de yıllık net asgari ücretle sadece 10 cumhuriyet altını alınabilmektedir” diye konuştu.

Salgının işçilere etkisi

Corona virüsü salgınının asgari ücreti daha da yaşamsal bir hale getirdiğini kaydeden Çerkezoğlu, salgın döneminde işçilerin gelirlerinde ciddi kayıpların yaşandığını vurguladı.

Asgari ücrete bütçeden doğrudan desteğin sağlanması gerektiğini ve bunun sosyal devletin gereği olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, şunları söyledi:

Bu destek vergi ve SGK primlerinin bütçeden karşılanmasıyla gerçekleşebilir. Asgari ücret saptanırken bütçeden yapılacak desteklerle işçilerin eline geçen miktar önemli ölçüde artırılabilir. Şu anki asgari ücretin net ödenmesi halinde asgari ücret 620 TL fazla olacaktır.

‘Türkiye uluslararası standartlara uymuyor’

Asgari ücret belirlemede Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYH) dikkate alınması gerektiğini belirten Çerkezoğlu, Türkiye’de asgari ücretin belirlemesinde uluslararası standartlara uyulmadığı ifade etti.

Asgari BM Uluslararası Çalışma Örgütü ve Avrupa Konseyi standartları dikkate alınmıyor. Asgari ücret tespitinde işçinin ailesi hesaba katılmıyor. Asgari ücret tespitinde ilişkin 131 sayılı İLO Sözleşmesi onaylanmalı. Avrupa Sosyal Şartı’na asgari ücretle ilgili konan çekince kaldırılmalıdır.

Eylem takvimi

2021 asgari ücretin net en az 3 bin 800 TL olarak belirlenmesi çağrısında bulunan Çerkezoğlu, sendika olarak Aralık ayı için yapacakları eylem takvimini açıkladı.

  • 9 Aralık DİSK bölge temsilciliklerinin olduğu yerlerde il vergi müdürlükleri önünde basın açıklamaları gerçekleştirecek.
  • 14-19 Aralık tarihleri arasında DİSK’in örgütlü olduğu fabrikalarda bildiriler okunacak.
  • 23 Aralık DİSK Bölge temsilciliklerinin olduğu yerlerde bölge çalışma müdürlükleri önünde basın açıklaması gerçekleştirilecek.
  • 28-31 Aralık tarihleri arasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde basın açıklaması yapılacak.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Gazeteci Ayşegül Doğan’a 6 yıl 3 ay hapis cezası
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.