Akkuyu Nükleer Santrali’nde ‘planlı patlama’: Evler ve seralar zarar gördü
![](https://gazetekarinca.com/wp-content/uploads/2021/01/akkuyu.jpg)
HABER MERKEZİ – Mersin Valiliği, Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaat çalışmaları sırasında gerçekleştirilen ‘planlı patlatma’ sonucunda bölgedeki bazı ev ve seralarda hasar oluştuğunu duyurdu.
Mersin’deki Akkuyu Nükleer Santrali bölgesinde patlama meydana geldi.
Valilikten yapılan açıklamada, patlamanın planlı olarak yapıldığı, evlerde meydana gelen zararların ise karşılanacağı belirtildi.
İlimiz Akkuyu Nükleer Güç Santrali Bölgesinde bugün yapılan planlı patlatma sonucu patlamanın etkisiyle Büyükeceli bölgemizde ev ve seralarda meydana gelen zararların tespitine yönelik zarar tespit komisyonu kurulmuş olup gerekli çalışmalara başlanmıştır. Bu çerçevede vatandaşlarımızın zararları tazmin edilecektir.
Patlatma ile ilgili gerekli incelemeleri yapmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’ndan bir ekip görevlendirilmiştir. Konu her yönüyle incelenecek ve sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
CHP’li vekil patlamayı duyurmuştu
Söz konusu valiliğin açıklamasından önce CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Twitter üzerinden santral inşaatında patlama meydana geldiğini duyurmuştu.
Mersinliler olarak, Nükleer Akkuyu’daki bu tehlikeleri, patlamaları yaşamak istemiyoruz!
Nükleer yapacaksanız, deprem bölgesinde olmayan, Mersin dışında bir yerde yapın.
Mersin halkı, nükleer santrali Akkuyu’da istemiyor! pic.twitter.com/vztcHloT79
— Ali Mahir Başarır (@alimahir) January 19, 2021