Ana SayfaDünyaPentagon’dan Türkiye’ye S-400 çağrısı

Pentagon’dan Türkiye’ye S-400 çağrısı

HABER MERKEZİ – Pentagon Sözcüsü John Kirby, ABD’nin S-400 konusundaki duruşunun değişmediğini yineleyerek, “Türkiye’yi S-400 sisteminin teslimat sürecini devam ettirmemeye ve bu sistemi elinde tutmamaya çağırıyoruz” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımı nedeniyle F-35 uçaklarının ortak üretimi ve satışı programından çıkartıldığını hatırlattı ve bu durumun hala geçerliliğini koruduğunu belirtti.

Kirby, dün düzenlediği basın brifinginde “Tekrar etmek gerekirse, Türkiye’yi S-400 sisteminin teslimat sürecini devam ettirmemeye ve bu sistemi elinde tutmamaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Pentagon sözcüsü, “Türkiye’nin son 10 yılda ABD’den Patriot savunma sistemi satın almak için çok sayıda fırsatı vardı ama bunun yerine Rusya’ya gelir, erişim ve nüfuz sağlayan S-400’ü seçtiler” dedi.

Fotoğraf: Milli Savunma Bakanlığı

Bu ay içinde de gerek Pentagon gerekse ABD Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Washington yönetiminden bu konuda benzer mesajlar gelmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, iki hafta önce yaptığı açıklamada, ABD’nin S-400 konusundaki duruşunun değişmediğini yinelemişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın S-400 sorununun “Girit modeli” ile çözülebileceği önerisiyle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Price, “S-400 konusundaki politikamız değişmedi. Rus S-400 silahları NATO ekipmanıyla uyumlu değil, NATO teknolojilerinin güvenliğini tehdit ediyor ve Türkiye’nin NATO müttefiki olarak taşıdığı yükümlülüklerle de tutarsız. Rusya’yla bu ciddi boyuttaki ticari işlem, ABD yasaları altında CAATSA yaptırımlarını harekete geçirdi. Türkiye’yi (S-400) sistemini elinde bulundurmamaya çağırdık ve çağırmaya da devam ediyoruz” demişti.

Pentagon Sözcüsü John Kirby de bu ayın başındaki açıklamasında, “Duruşumuz değişmedi” diyerek, S-400’lerin F-35’lerle uyumlu olmadığını yinelemişti.

Türkiye’nin bu programdan çıkartıldığını hatırlatan Kirby, “Türkiye’yi S-400 sistemini elinde tutmamaya çağırıyoruz. Türkiye uzun süreli ve değerli bir NATO müttefiki ancak S-400 satın alma kararları Türkiye’nin ABD ve NATO müttefiki olarak sahip olduğu yükümlülüklere ters düşüyor” ifadelerini kullanmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Covid-19: Küresel salgında vaka sayıları 112 milyonu aştı
Sonraki Haber
ABD dahil dört ülkeye yeni büyükelçi atandı