Ana SayfaGüncelTTB: Bu aşamada normalleşme cinayettir

TTB: Bu aşamada normalleşme cinayettir

HABER MERKEZİ – Corona virüsü salgınında alınan tedbirlerin kaldırılmasına dair ciddi uyarılarda bulunan TTB 2’nci Başkanı Ali İhsan Ökten, “Vakalar yüzde 50 artmışken, açılma cinayet demektir” dedi.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu, “Aile Hekimliği Pandemi Anketi Şubat 2021” sonuçlarını, internet üzerinden düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB Aile Hekimliği Kolu’nun yaptığı çalışmaların bakanlığı şeffaf davranmaya zorladığını dile getirdi.

Test yapılma oranının yüzde 28 düştüğünü belirten Korur Fincancı şunları söyledi:

Buna rağmen test pozitifliği iki katına çıkarak, yüzde 7’ye yükseldi. Vaka sayıları 5 binlerde seyrederken, 9 binlere çıktığı bir ortamda, 1 Mart’ta yerelden açılma söz konusu. Açılmanın bilimsel olmayacağını biz yapılan kongrelerden, gidilen cenaze törenlerden biliyoruz. Yaşam hakkının ihlalini bir özür karşılayamaz. Onların yası yas da bizim yasımız yas değil mi? Eğer yas tutma özgürlüğümüz olacaksa da sağlıklı koşullarda olmalı. Sağlığın yaşamın göz ardı edildiği koşullardayız.

TTB Merkez Konseyi üyesi Kazım Doğan Eroğulları ise hekimlerin pandemiyle canla başla mücadele ettiğini ancak iktidarda aynı ciddiyeti göremediklerini kaydetti.

“Virüs siyasi görüşe göre mi bulaşıyor?” diye soran Eroğulları, “Vatandaşın cenazesinde bulaşan virüs sizlerin cenazelerinde bulaşmıyor mu? Böyle görüntüler salgınla mücadelemizin ciddiyetini de düşürüyor. Tahmin edemedim, özür diliyorum kolaycılığına kaçmadan sorumluluk almalarını, kendi koydukları kurallara uymalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yönetilemeyen bir salgınla mücadele ettiklerini vurgulayan Eroğulları, “Her alanda olduğu gibi aşılarda da bir kaos var. Ne kadar aşı getirilecek, ikinci doz aşılara aşı yetecek mi? Bunu bilemiyoruz. Siyasi ekonomik kaygılarla 1 Mart’tan sonra açılmaların bizi daha önce sürüklediği felaketlere götürebileceğinden kaygılıyız” diye konuştu.

Vaka sayısındaki düşüş yeniden artışta

Sonrasında konuşan TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Emrah Kırımlı, salgın riskinin devam ettiğini, Ocak ayında vaka sayılarındaki düşüşün Şubat ayında da arttığını söyledi.

Aşı tedariğinin çok kötü ve aşının plansız yapıldığını belirten Kırımlı, “Hastalarımız randevu alamıyor, nasıl randevu alacaklarını bilmiyor” dedi.

Yaptıkları anket sonucu bakanlığın Aile Sağlık Merkezleri’ne yeterince koruyucu ekipman sağlamadığını aktaran Kırımlı, anket verilerini paylaştı:

Maskelerin ancak yüzde 50’si, hijyen malzemesi ve eldiven ise yüzde 10’u bakanlık tarafından temin ediliyor. Geriye kalanları kendi imkanları ile temin ediyorlar. Bu ay ASM’lerinde Kovid geçiren var mı sorusuna ise ASM’lerin yüzde 75 var diye cevapladı.

‘Aşılanma Güneydoğu ile Doğu Anadolu’da düşük’

Aşının etkinliği ile ilgili bakanlığın bilgi paylaşmadığını ifade eden Kırımlı, halkın yüzde 60-79’unun aşılanmak istediğini söyledi.

Her üç aile hekiminden birinin bölgesinde vaka sayılarının arttığını aktaran Kırımlı, “Aşılanma ve vaka sayıları Güneydoğu ile Doğu Anadolu’da düşük, çok az. Bu düşüklüğün sebebini bakanlık araştıracak mı ve bunu bize ne zaman açıklayacak?” diye sordu.

‘Bakanlığın elinde gerçekten bir aşı programı var mı?’

TTB Aile Hekimliği İzmir Kolu Sekreteri Sibel Uyan da bakanlığın açıklamasına göre 40 günde 7,5 milyon doz aşı yapıldığını bilgisini paylaştı.

Yaklaşık 126 milyon doz aşı yapmamız gerektiği düşünüldüğünde, bunun neredeyse bir buçuk yıl ile iki yıl arasında süreceğini biliyoruz. Bu da gerçekten bir toplumsal bağışıklama anlamına gelmeyecek. Bakanlığın elinde gerçekten bir aşı programı var mı? Gerçekten toplumsal bağışıklık kazandırmak istiyor mu? Biz bu konuda endişeliyiz.

Uyan, ASM’lerin hala eksik emek gücüyle çalıştığını, ebe ve hemşire eksikliklerinin olduğunu da söyledi.

‘Normalleşme için çok erken’

Test sayılarında yaşanan düşüşe dikkat çeken TTB 2’nci Başkanı Ali İhsan Ökten ise test sayısının artırılması gerektiğini vurguladı.

Ötken, “Hafta sonları 200 binlerdeyken, 100 binlere, 120 binlere düştü. Test sayısı artınca, vaka sayısının da artacağını göreceğiz. Bu nedenle normalleşme için çok erken, vakalar yüzde 50 artmışken, açılma cinayet demektir” dedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Aleyna Çakır'ın ailesini tehdit eden Uygun'un ağabeyi hakkında uzaklaştırma kararı
Sonraki Haber
18 yaşındaki işçi kerestelerin altında kalarak öldü