Ana SayfaGüncel“Virüs silah değiştirdi, yoğun bakımlar alarm veriyor”

“Virüs silah değiştirdi, yoğun bakımlar alarm veriyor”

HABER MERKEZİ – Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, salgının son dalgasının öncekilere benzemediğini belirterek, “Virüs silah değiştirdi, yoğun bakımlar alarm veriyor” dedi ve ekledi: “Yoğun bakımlar hastanelerin sigortasıdır, tamamen dolduğu an o sigortayı kaybedersiniz ve sistem kilitlenir.”

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, Corona virüsü salgınında son dalgaya dikkat çekerek, uyarılarda bulundu.

Cinel, artık çok daha genç yaşta hastaların kaybedilmeye başlandığını ve yoğun bakım ekiplerinin de ağır bir travmatik süreçle karşı karşıya kaldığını vurguladı.

DHA’ya değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Cinel, önceki iki dalganın üstesinden gelinebildiğini, ancak şimdiki durumun farklı olduğunu belirtterek, “Son 15 gündür kırmızı alarm çanlarının çaldığı açık ve net” dedi.

“Karşımızda mutasyona uğramış bir virüs var” diyen Cinel, virüsün hızlı yayıldığına ve dokuları daha fazla tahrip ettiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Cinel, bunun sonuçlarının ise daha ağır olduğunu söyledi ve ekledi:

Çok daha genç hastalarımız var. Aşılamanın da faydası ile (65 yaş üstünü aşılamayı başardık), artık yoğun bakımlarda ortalama 78 gibi yaşlardan şu an 60’lara 59’lara geri geldik. Bu çok önemli bir detay. Çünkü artık 38 yaşında da hastamız var, 45 yaşında da hastamız var. Bunlar da dokuları daha tahrip olmuş bir şekilde geliyorlar yoğun bakımlarımıza.

Şu anda ağır hasta sayısında 3 bin 200’lerdeyiz. Son 6 haftadır her gün artıyor. Yoğun bakım gereksinimi de artıyor hızla. Sağlık çalışanları için çok zor bir dönem. 10 tane yoğun bakımınız var, ikisini Covid yoğun bakıma çevirdiniz, yetmedi altısı yedisi, hepsini Covid yoğun bakım yapamazsınız. Çünkü non-Covid yani Covid olmayan hastaların da, örneğin trafik kazası, beyin kanaması, ciddi kalp krizi geçirdiklerinde yoğun bakıma ihtiyaçları oluyor.

Nisan ayı başından beridir çok ciddi uyarılarda bulunduklarını anımsatan Cinel, “Hala 62-63 binlerde vaka sayısı. Aşağı düştüğünü göremedik. Onu görsek de yoğun bakımlardaki vakalar 1 hafta 10 gün daha artmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

“Biz yoğun bakımcılar olarak çok tedirginiz. Durum gerçekten ciddi” diyen Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı, şöyle devam etti: “Bu yüzden herkesin bir adım geri çekilmesini istiyoruz. Bu da şu anlama geliyor. Seferberlik hali gibi durumun ciddiyetini anlayıp gönülden bu seferberliğe katkı vermek gerek.”

‘Ağır hasta sayısı son 8 haftadır aralıksız artıyor’

Ağır hasta sayılarının çok yüksek seyretmesinin yoğun bakımları “hastanelerin sigortası olmaktan çıkaracağını” da belirten Prof. Dr. Cinel, şunları söyledi:

Sayı belli bir sayının üzerine çıktığı anda yoğun bakımlar sigorta olma özelliklerini kaybederler. Tüm hastane için sigorta fonksiyonunu göremeyen yoğun bakım demek, tıka basa dolu yoğun bakımlar demektir. Tıbbi kalitenin, istemeden düşmesi demektir. Yoğun bakımcıları da psikolojik olarak ciddi anlamda çok örseler bu, yılgınlığa, bitkinliğe düşürür. Düşünsenize bir yoğun bakımda mesela ayda ortalama 100 vefat yaşarken, bir bakıyorsunuz 300-400’lere çıkıyor. Bu hastalara 20 gün 30 gün emek vermiş yoğun bakımcının içinden bir parça kopar. Hele de hastalar daha gençse, etkisi daha yıkıcı oluyor. Çocuklara dahi yöneldi bu virüs, silah değiştiriyor.

Bizim şu anda zaman kazanmaya ihtiyacımız var. Herkesin olayın farkına varıp, sağlık sistemine yardımcı olmasını istiyoruz. Bunu çok ısrarla, en acil şekilde yapmamız gerekiyor. Son 7-8 haftadır aralıksız artıyor ağır hasta sayısı. İstanbul’da şu anda doluluk oranlarımız gerçekten en üst seviyede. Bu, (yoğun bakımlarda) yatakların tamamen dolu olduğu anlamına gelmiyor, yatak yok demek değil. Biz hastamızı kapıda, sokakta bırakacak bir millet değiliz. Ama ben, Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı olarak şunu vurgulamak zorunda hissediyorum kendimi: Yoğun bakımın birinci düzeyi olur, kardiyoloji, nöroloji yoğun bakım, olur buralarda Covid hastalarına geçici süreyle hizmet verebilirsiniz. Asıl hizmet alacakları yer, üçüncü basamak yoğun bakımdır bu hastaların. Genel yoğun bakımlardır, anestezi yoğun bakımlardır, göğüs hastalıkları ilgili yoğun bakımlardır. O yüzden diyorum ki, daha fazla doluluk, yoğun bakımların sigorta olma fonksiyonunu kaybetmesi anlamına gelir. Yoğun bakım çalışanları açısından da psikolojik açıdan da bu yük daha fazla zor taşınır.

Prof. Dr. İsmail Cinel ayrıca, “İlk iki dalgadaki gibi özel hastaneler de daha fazla destek olmalı” çağrısında bulundu.

  'Bu hızla aşılamayı 2022’nin sonuna kadar ancak bitirebileceğiz'Önceki Haber
Avrupa’da 18 binin üzerinde mülteci çocuk kayıp
Sonraki Haber
İran'da 5.8 büyüklüğünde deprem