Ana SayfaDünyaAvrupa’da 18 binin üzerinde mülteci çocuk kayıp

Avrupa’da 18 binin üzerinde mülteci çocuk kayıp

HABER MERKEZİ – Yanında ebeveyni ya da herhangi bir yetişkin olmadan Avrupa ülkelerine gelen 18 binden fazla mülteci çocuk kayıp.

Avrupa’da resmi rakamlara göre 2018-2020 yılları arasında ‘devlet koruması’ altında olan 18 bin 292 mülteci çocuk kayboldu.

Bu sayı, farklı ülkelerden gazetecilerin içinde yer aldığı Lost in Europe adlı data analiz grubu tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

Avrupa ülkelerinde kaybolan mülteci çocukların büyük çoğunluğunun Fas, Cezayir ve Eritreli olduğu belirtildi.

Lost in Europe’un aktardığı verilere göre, İtalya’da 5 bin 775, Belçika’da 2 bin 642, Yunanistan’da 2 bin 118, İspanya’da bin 889, İsviçre’de 944 kayıp mülteci çocuk bulunuyor.

DW Türkçe’nin haberine göre Almanya’da, 2018-2020 yılları arasında bir yetişkinin refakatinde olmayan 7 bin 806 çocuk kayıp olarak bildirildi.

Kayıp olarak bildirilen çocukların çoğu Afganistan, Fas ve Cezayirli. Bu çocuklardan 7 bin 82’sinin bulunduğu ancak 724’ünün hala arandığı öğrenildi.

Fransa, Danimarka ve Romanya’da refakatçisi bulunmayan mülteci çocuklara ilişkin herhangi bir kayıt tutulmazken, Bulgaristan’da ise refakatçisi olan ve olmayan çocukların sayısı ayrı olarak kaydedilmiyor.
Önceki Haber
Uzaklaştırma kararı vardı: Boşandığı erkek tarafından öldürülmek istendi
Sonraki Haber
“Virüs silah değiştirdi, yoğun bakımlar alarm veriyor”