Ana SayfaGüncelDiyarbakır Hafızası’ndan çevrimiçi sergi: “Üretimin hikâyesi”

Diyarbakır Hafızası’ndan çevrimiçi sergi: “Üretimin hikâyesi”

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’ın tarihine üretim ve ticaret üzerinden bakan “Üretimin hikâyesi” adlı sergi çevrimiçi olarak ziyaret edilebiliyor.

Diyarbakır Hafızası’nın yeni çevrimiçi sergisi “Üretimin hikâyesi: Kavşaklar, bereket ve siyaset”, kentin tarihine üretim ve ticaret üzerinden bakıyor.

Diyarbakır’ın coğrafi yapısı ve bunun getirdiği iklim çeşitliliği, öncelikle ürün yelpazesinin her daim genişlemesine yol açmış.

Bölgesel olarak ticaret yollarının kesiştiği bir kavşakta bulunması, Diyarbakır’ın bu anlamda önemini daha da artırıyor.

Bu başlıkta bugüne uzanmak, savaşlar, bölgesel ve küresel değişimler, kıtlıklar kadar, yapılmayan toprak reformlarını, bölgeyi iktisadi açıdan azgelişmişliğe mahkûm eden politikaları, neoliberalizmin bu siyasetle birleştiğinde doğurduğu ağır sonuçları da konuşmayı gerektiriyor.

Çevrimiçi sergiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır Hafızası hakkında

Anadolu Kültür ile Diyarbakır Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği ortaklığında yürütülen proje kapsamında geliştirilen Diyarbakır Hafızası’nda, kurulduğu yerde varlığını altı bin yıldır aralıksız sürdüren şehrin somut ve somut olmayan kültürel değerleri, çokkültürlü yapısı ve tarihi seçilmiş temalarla ele alınıyor.
Önceki Haber
Uzman çavuş evinde ölü bulundu
Sonraki Haber
Edward Said'den “Kültür ve Emperyalizm”