Ana SayfaGüncel‘Adalet nöbeti’: Darp edilen Ferit Şenyaşar hastanelik oldu

‘Adalet nöbeti’: Darp edilen Ferit Şenyaşar hastanelik oldu

HABER MERKEZİ – Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde başlattığı ‘adalet nöbeti’nin 24’üncü gününde polis müdahalesi yaşandı. Ferit Şenyaşar hastaneye kaldırıldı. Taburcu edilmesinin ardından adliyeye gelen Şenyaşar, kendisini darp eden polisler hakkında suç duyurunda bulundu.

Urfa’nın Suruç ilçesinde, 24 Haziran seçimleri öncesi AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar’ı yitiren Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ın ‘adalet’ mücadelesi devam ediyor.

Şenyaşar ailesi, Urfa Adliyesi önünde ‘adalet’ talebiyle başlattıkları oturma eyleminin 24’üncü gününde bir kez daha polis müdahalesiyle karşılaştı.

Sabah saatlerinde adliye içerisinde nöbet eylemlerini başlatan aile önce adliye dışarısına çıkarıldı.

Daha sonra aile adliye müştemilatı olarak tanımlanan bölgenin dışına çıkarılmak istendi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Urfa Güvenlik Şube Amiri, adliye dışarısında eylemlerini sürdürmek istediklerini belirten Ferit Şenyaşar’a, “Ferit, müştemilatın dışarısına çıkacaksın, burada beklemeyeceksin” dedi.

Müştemilat olarak tanımlanan alanın dışına çıkmayı kabul etmeyen Şenyaşar darp edilerek, gözaltına alınmaya çalışıldı.

Yerde sürüklenerek gözaltına alınmaya çalışılan Şenyaşar’ın ayağı park halinde olan bir aracın altına sıkıştı.

Bu sırada başına da darbe alan Şenyaşar bayıldı. Bunun üzerine olay yerine çağrılan ambulansla Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Oğlunun darp edilmesine tepki gösteren Emine Şenyaşar, “Biz nereye gidelim, nerede adalet arayalım? Siz bizden ne istiyorsunuz? Katilleri neden tutuklamıyorsunuz” diyerek feryat etti.

Muhabirlere tehdit

Öte yandan, haber takibindeki Jinnews ve Mezopotamya Ajansı muhabirlerinin görüntü ve fotoğraf alması engellendi.

Görüntü almaya çalışan muhabirleri uyaran bir polis, “Şu an valiliğin eylem yasağı var. Bir fotoğraf ya da görüntü görürsem sizi gözaltına alırım” tehdidinde bulundu.

Suç duyurusu

Anne Emine Şenyaşar ve aile avukatlarının eşlik ettiği Ferit Şenyaşar tedavisinin ardından taburcu edildi.

Şenyaşar, avukatlarıyla birlikte kendisini darp eden polisler hakkında Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusundan sonra adliye bahçesi dışına çıkan Ferit Şenyaşar ve annesi Emine Şenyaşar, ‘adalet nöbeti’ni sürdürmeye devam etti.

Ne olmuştu?

14 Haziran 2018’de Urfa’nın Suruç ilçesinde, AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ‘seçim gezisi’ esnafa saldırıya dönüşmüştü.

Yıldız’ın yakınları ile korumalarının işyeri ve akabinde hastanedeki saldırıları neticesinde esnaf Hacı Esvet Şenyaşar, çocukları Adil ve Celal Şenyaşar hayatını kaybetmişti. AKP’li vekilin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız da olayda yaşamını yitirmişti.

Yaşanan olayın ardından hakkında yakalama kararı bulunan şüpheli Enver Yıldız, saldırıdan 15 ay sonra tutuklanmıştı. Olayda babası ve kardeşlerini kaybeden, kendisi de yaralanan Fadıl Şenyaşar da hala cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Ayrıca Şenyaşar ailesi bu cezasızlıktan kaynaklı Suruç’taki ev ve dükkanlarını boşaltmak zorunda kalmıştı.

Olaydan 18 ay sonra ise sadece işyerinde yaşananlara ilişkin dava açılmıştı.

Şenyaşar ailesine dönük saldırının yaşandığı hastane boyutuna yer verilmeyen iddianamede, tutuklu Fadıl Şenyaşar ve yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın da aralarında olduğu 13 kişiye, “öldürme, öldürmeye teşebbüs, yaralama, mala zarar verme, ateşli silah bulundurma” gibi suçlamalar yöneltilmişti.

İddianame, Urfa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, dava ‘güvenlik gerekçesi’ ile Malatya’ya nakledilmişti.

Yargılamaya 15 Nisan 2020’de başlanırken, 20 Kasım’da yapılan dördüncü duruşmada mütalaasını mahkemeye sunan savcı, tutuklu Fadıl Şenyaşar’a bir kez “kasten öldürme”, sekiz kez “kasten öldürmeye teşebbüs” iddialarıyla 150 yıla kadar hapis cezası istemişti. Enver Yıldız için ise “ağır tahrik ile öldürme” suçundan 12 yıla kadar hapis cezası, diğer sanıkları için ise “basit yaralama”dan ceza istenmişti.

Davanın Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan 12 Mart 2021 tarihli altıncı duruşmasında ise Şenyaşar ailesi avukatları, mahkemeden tutuksuz sanıklardan İbrahim Yıldız’ın tape kayıtlarının dosyaya eklenmesi, soruşturmanın genişletilmesi, olaya ilişkin harici bulgu ve delilerin tespit edilmesi, işyeri ve hastane boyutlarıyla ikiye ayrılan soruşturmanın birleştirilmesinin yanı sıra esasa dair ek süre taleplerinde bulunmuştu. Ancak mahkeme, tüm talepleri reddederek bir sonraki duruşmayı 2 Nisan’a ertelemişti.
Önceki Haber
Lice'de gece yarısı bir ev tarandı
Sonraki Haber
Özgür Gündem Ana Davası: Savcı verilen cezaları az buldu