Ana SayfaDünyaAtlantik Konseyi raporu: ABD etki alanını Çin’e kaptırıyor

Atlantik Konseyi raporu: ABD etki alanını Çin’e kaptırıyor

HABER MERKEZİ – ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nin hazırladığı rapora göre, son 40 yılda ABD’nin etkisinin hissedildiği ülkelerin birçoğunda, Çin gittikçe daha etkili olmaya başladı. Rapora göre 1980’lerde sadece Arnavutluk üzerinde etkisi olan Çin artık 34 ülke üzerinde nüfuz etkisine sahip.

Atlantik Konseyi, Denver Üniversitesi iş birliğiyle yürüttüğü çalışmayı raporlaştırdı.

euronews’te yer alan habere göre çalışmada, ticari, diplomatik ve askeri ilişkiler, yapılan yardımlar, silah alışverişi gibi bazı kriterlere bakılarak ülkelerin birbirlerine olan nüfuzu ölçüldü, hangi ülkenin diğerine daha bağımlı olduğu anlaşılmaya çalışıldı.

Ölçümlerde kültürel etkiler veya vekil güçlerinin finansmanı gibi etkenler dikkate alınmadı.

Rapora göre, 1980’lerde sadece Arnavutluk üzerinde etkisi olan Çin’in nüfuz alanına 2000’lerde İran, Myanmar ve Sudan gibi birkaç ülke eklendi.

Günümüze gelindiğindeyse, ABD nüfuzunun en fazla hissedildiği ülkelerden birçoğunda son 20 yıldaki ekonomik büyümenin de katkısıyla Çin’in etkisi daha belirginleşti.

Rapora göre 1980’lerden günümüze büyük ekonomilerin dünya üzerindeki nüfuz etkilerindeki değişim şu şekilde oldu:

 

1980’de büyük ekonomilerin nüfuz alanları

 

2000’de büyük ekonomilerin nüfuz alanları

 

2020’de büyük ekonomilerin nüfuz alanları

Rapordan çıkan sonuca göre ABD’nin küresel etkisi durgunluk sürecine girdi, Avrupa etkisini kaybetti, Çin ise daha fazla nüfuz etmeye başladı.

ABD, halen çoğu Latin Amerika’da olmak üzere, 50 kadar ülkede en etkili güç iken, Çin için bu rakam 34. Rapordaki görsellere bakıldığında Çin’in rotasını özellikle Afrika ülkelerine çevirdiği görülüyor.

Raporda, Türkiye ile birlikte Avrupa genelinde ise en etkili gücün Almanya olduğu yazıyor. Düşünce kuruluşunun hazırladığı görsellerde Türkiye Avrupa’nın nüfuz alanında gösterildi.
Önceki Haber
Kürt olmak hafifletici sebepse…
Sonraki Haber
COP26’dan Önce Son Pazarlıklar