Ana SayfaDünyaÇin’de sel felaketi: En az 302 kişi yaşamını yitirdi

Çin’de sel felaketi: En az 302 kişi yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – Çin’in Henan eyaletinde meydana gelen sel felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısının en az 302’ye yükseldiği bildirildi.

Çin, geçen ay Henan bölgesinde meydana gelen selde toplam 302 kişinin hayatını kaybettiği ve 50 kişinin hala kayıp olduğunu bildirdi.

Yetkililer, Çin’in orta kesimindeki Henan eyaletinde meydana gel selde, geçen hafta bildirilen 99 ölü sayısının üç katına çıktığını ve ölümlerin çoğunun eyaletin başkenti Zhengzhou’da yaşandığını duyurdu.

Sarı Nehir boyunca uzanan 12 milyonluk şehir olan Zhengzhou’da, metro hattını su basması sonucu ölen 14 kişiyle birlikte toplamda, Zhengzhou’daki garajlar ve tüneller de dahil olmak üzere yeraltı alanlarında 39 kişi hayatını kaybetti.

Reuters’in haberine göre geçen ay üç gün boyunca, Zhengzhou’da 617.1 milimetre yağmur yağdı, yağmur miktarının, yıllık ortalama 640,8 milimetre yağmura neredeyse eşdeğer olduğu bildirildi.

Bölgede şiddetli sel nedeniyle yaklaşık 50 kişi hala kayıp, eyalette kaybolan 50 kişiden 47’si Zhengzhou şehrinden.

Zhengzhou Belediye Başkanı, 39 kişinin yeraltı otoparklarında, 6 kişinin de şehirler arası tünelde yaşamını yitirmiş şekilde bulunduğunu açıkladı.

Selin ekonomik etkisi

Henan’daki ekonomik kayıplar 18 milyar dolara ulaştı ve 580 bin hektardan fazla tarım arazisi sellerden dolayı etkilendi.

Çin Devlet Konseyi, Zhengzhou’daki felaketi araştırmak için bir ekip kuracağını ve görevlerini ihmal ettikleri tespit edilirse yetkilileri sorumlu tutacağını söyledi.
Önceki Haber
Sıla Yılmaz’dan haber alınamıyor
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.