Ana SayfaEkolojiBakan Kurum: İlk tespitlere göre müsilaj tehlikeli atık değil

Bakan Kurum: İlk tespitlere göre müsilaj tehlikeli atık değil

HABER MERKEZİ – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, müsilaja ilişkin yaptıkları toplantının ardından yaptığı açıklamada, “İlk tespitlerimiz müsilajın tehlikeli atık olmadığı veya toksik özellik göstermediği yönünde oldu” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla oluşturulan Marmara Denizi Koruma Eylem Planı Koordinasyon Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde ilk kez bir araya geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başkanlığında gerçekleşen toplantıya ilişkin Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Kurum, toplantıya bakan yardımcıları, valiler, belediye başkanları, üniversiteler, bilim insanları ve STK’ların katıldığını belirtti.

Yapılan temizlik çalışmaları sonucu Marmara Denizi’nin bugün, dünden, bir hafta öncesinden çok daha temiz durumda olduğunu savunan Kurum, “Yürüttüğümüz temizlik çalışmaları ve denetimlerimiz neticesinde bugüne kadar el birliği ile kat ettiğimiz yolu toplantıda aldığımız yeni kararlar ile ileriye taşıyacağımıza inanıyor, seferberliğimize katkı sunan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadeleribi kullandı.

Bakan Kurum, sürdürülen denetimlerde mevzuata aykırı hareket eden 55 tesis ile 9 gemiye 10 milyon lire ceza uygulandığını belirterek, şunları söyledi:

Gerçekleştirdiğimiz 2 bin 942 denetimde farklı noktalardan 550 numune aldık. Denetimlerimiz neticesinde mevzuata aykırı hareket eden 55 tesis ve 9 gemiye toplam 10 milyon lira idari para cezası uyguladık. İlk tespitlerimiz müsilajın tehlikeli atık olmadığı veya toksik özellik göstermediği yönünde oldu. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığımız, ODTÜ, TÜBİTAK ve bilim insanlarımızla ileri analiz ve test çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Çanakkale ve İstanbul Boğazı’nı beslemiş; Mavi Vatan’ın kolyesi, Karadeniz, Akdeniz ve Ege’nin küçük kardeşi Marmara Denizi’mizi ortak duygu, ortak şuur ve ortak mücadelemizle kurtaracak; Marmara Denizi’mizi kaderine terk etmeyeceğiz. Çünkü Marmara hepimizin.
Önceki Haber
Macaristan, LGBTİ+'ları kamusal hayattan dışlayan yasayı onayladı
Sonraki Haber
Çocuk, istismarı parktaki taşa yazdı, fail erkek tutuklandı