Ana SayfaGüncelCumartesi Anneleri Kürt iş insanlarının faillerini sordu

Cumartesi Anneleri Kürt iş insanlarının faillerini sordu

HABER MERKEZİ – Cumartesi Anneleri, katledilen Kürt iş insanları Savaş Buldan, Hacı Karay ve Adnan Yıldırım’ın faillerini sorarak, “Kaç yıl geçerse geçsin tüm kayıplarımız için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmasını talep etmek amacıyla her hafta gerçekleştirdikleri eylemlerinin 845’incisini pandemi nedeniyle online gerçekleştirdi.

Bu haftaki eylemde, 1994’te İstanbul’un Bakırköy ilçesi Yeşilköy semtinde bir otelin çıkışında kaçırıldıktan iki gün sonra cenazeleri bulunan Kürt iş insanları Savaş Buldan, Adnan Yıldırım ve Hacı Karay’ın faillerini sorarak, yargılanmasını istedi.

‘Katiller dışarıda kol geziyor’

Açıklamada konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürt iş insanlarının 1990’larda kaçırılan, işkence gören insanlardan yalnızca bazıları olduğunu hatırlatarak, cezasızlık politikalarına dikkati çekti.

Ayın zamanda kaçırılıp katledilen Kürt iş insanı Savaş Buldan’ın eşi olan Pervin Buldan, Türkiye’de etkin bir yargılama ve soruşturma olmadığını vurgulayarak şunlara dikkat çekti:

Bu ülkede biraz da olsa vicdan kırıntısı ve adalet kaldıysa binlerce insanın katili ortada duruyorken yürütülemeyen hukuk, bu ülkede yargının çürümüş olduğunu gösteriyor. Ülkeyi yönetenler bilsin, bu ülkede faili belli cinayetlerde katillerin yargılanmasını sağlayana dek mücadele edeceğiz.

‘Devletin bilgisi dahilinde oldu’

Adnan Yıldırım’ın kızı Leyla Yıldırım da babasının ve beraberindeki kişilerin kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce gözaltına alındığını ve bir daha kendilerinden haber alınamadığını hatırlattı.

Katliamın devletin bilgisi ve işbirliğiyle olduğuna işaret eden Yıldırım, “Bunlar siyasi cinayetlerdir. Bu cinayetler kriminalize olarak ele alınmış ve katiller beraatlar almıştır. Mehmet Ağar’ın beraatı da sahaya dönüş biletiymiş. Devlet, elbette ‘biz bunlardan sorumluyuz’ demeyecektir. Mehmet Ağır gibi katilleri beslemeye devam edecektir” diye konuştu.

Peker’in itirafları

Cumartesi Anneleri adına bu haftaki açıklamayı yapan Rezzan Karaman da organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Kürt iş insanlarının öldürülmesiyle ilgili açıklamalarını hatırlattı.

Karaman, Peker’in açıklamalarının hukuki ve toplumsal bir sonuca ulaşmamasının yalnız devletin kurumlarındaki çürümeyi değil, toplumsal çürümeyi de derinleştirdiğini vurgulayarak şunları dile getirdi:

Kaç yıl geçerse geçsin; Savaş Buldan, Adnan Yıldırım ve Hacı Karay için, tüm kayıplarımız için, adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 146 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.
Önceki Haber
İktidarın 'Yerli ve Milli' Girdabı: TOGG
Sonraki Haber
HDP'den kampanya: Çekin tuğlayı faili meçhuller aydınlatılsın