Ana SayfaManşetHDP’nin kapatılması davasının ilk incelemesi 21 Haziran’da

HDP’nin kapatılması davasının ilk incelemesi 21 Haziran’da

HABER MERKEZİ– Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılması istemiyle yeniden hazırlanan iddianameye ilişkin ilk incelemesini 21 Haziran’da yapacak.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sunulan ikinci iddianameye ilişkin ilk incelemesini 21 Haziran’da yapacak.

AYM, iddianame için yeniden görevlendirdiği raportörün ilk incelemeye ilişkin raporunu tamamlayarak heyete sunmasının ardından incelemeyi yapacak ve iddianamenin kabul edilip edilmediğine dair kararını verecek.

Genel Kurul, ilk inceleme sırasında partinin kapatılmasına beyan, faaliyet, eylemleri ile neden olan ve iddianamede belirtilen kişiler hakkındaki siyasi yasak talebi, partinin hazine yardımlarının bulunduğu banka hesabına tedbiren bloke konulmasına karar verilmesi yönündeki talebi de ele alacak.

Süreç nasıl işleyecek?

İddianamenin kabul edilmesi halinde, ön savunma için HDP’ye gönderilecek.

HDP’nin AYM’nin tanıdığı süre içinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. Ancak parti bu sürenin uzatılması için başvuruda bulunabilecek. Ek süre talebini AYM heyeti karara bağlayacak.

Parti tarafından ön savunmanın verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, esas hakkındakini görüşünü sunacak. Bu görüş de HDP’ye gönderilecek.

Daha sonra AYM tarafından belirlenecek tarihlerde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bütün sürecin ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.

Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse HDP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, AYM üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

3’te 2 oy çokluğu gerekiyor

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan AYM heyeti karara bağlayacak.

Toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla, yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

AYM, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde, bu kişiler kesin kararın Resmi Gazete’de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.
Önceki Haber
Kılıçdaroğlu: Milyonlar işsizken 4-5 yerden maaş alanları vicdanınız kabul ediyor mu?
Sonraki Haber
Kobani Davası'nda 4 isme tahliye