Ana SayfaDünyaHong Kong’da Çin karşıtı gazeteye 500 polisle baskın

Hong Kong’da Çin karşıtı gazeteye 500 polisle baskın

HABER MERKEZİ – Hong Kong’un muhalif gazetelerinden Apple Daily’e sabah saatlerinde 500 polisle baskın düzenlendi. Baskında gazetenin genel yayın yönetmeni de dahil 5 üst düzey yöneticisi gözaltına alındı.

Hong Kong’da cezaevinde bulunan Jimmy Lai’nin sahibi olduğu Çin yönetimene karşıtlığıyla bilinen Apple Daily gazetesine 500 polisle baskın düzenlendi.

Tartışmalı ulusal güvenlik yasasına dayanarak düzenlenen operasyonda Genel Yayın Yönetmeni Ryan Law, CEO Cheung Kim-hung, Operasyon Direktörü Chow Tat-kuen, Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Chan Puiman ve Genel Yayın Yönetmeni Cheung Chi-wai gözaltına alındı.

Sputnik’te yer alan habere göre, operasyonda polis ayrıca ofisteki bazı yazılı belgelere gazetecilerin bilgisayarlarına el koydu.

Baskının ardından Apple Daily ile bağlantılı şirketler Apple Daily Printing Limited ve AD Internet Limited’in 2.3 milyon dolarlık mal varlıkları da donduruldu.

Gazete, baskının canlı görüntülerini YouTube ve Facebook’tan yayınladı.

AFP’nin aktardığına göre, polis yetkilileri, Hong Kong ve Çin liderlerine karşı “yaptırım çağrısında bulunan” haberler nedeniyle gazeteye baskın gerçekleştirildiğini söyledi.

Diğer gazetelere de tehdit

Hong Kong Güvenlik Bakanı John Lee, gazete çalışanlarının ‘ulusal güvenlik yasasını ihlal etmek’ ile suçlandığını açıkladı.

Gözaltına alınan kişilerin “gazetecilik faaliyetlerini ulusal güvenliği tehlikeye atmak için bir araç olarak kullandıklarını” öne süren Lee, “Medyayı değil, yalnızca ulusal güvenlik yasasının 29. maddesini ihlal edenbir örgütü hedef alıyoruz” diyerek baskını savundu.

Ülkedeki diğer basın kuruluşlarını da tehdit eden Lee, “Bu faillerle işbirliği yapmamalısınız. Onlarla oyun oynamayın, aksi takdirde ağır bir bedel ödersiniz. Onlardan uzak durun, yoksa pişman olursunuz. Hong Kong yasalarını ve ulusal güvenlik yasalarını çiğnemediğiniz sürece, yasaya uygun olarak gazetecilik işinizi istediğiniz kadar özgürce yapın” diye konuştu.

Çin’den baskına destek

Çin’in Hong Kong’daki temsilciliği ise gazeteye yapılan baskını “adil” diye niteleyerek polise destek verdi. Açıklamada, “Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’nı ve diğer ilgili yasaları ihlal edenler, profesyonel kimlikleri ve geçmişleri ne olursa olsun, hangi güçler tarafından desteklenirse desteklensin, ağır şekilde cezalandırılacaktır” denildi.

‘Dik duracağız’

Apple Daily, Hong Kong’ta basın özgürlüklerinin kırılgan olduğunu belirterek, tüm çalışanlarının “dik durmaya devam edeceğini” belirtti.

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin Asya bölge Koordinatörü Steven Butler da baskına şu şekilde tepki gösterdi:

Bu gözaltılar Hong Kong’un Orwellvari Ulusal Güvenlik Yasaları’nın ülkede kalan basın özgürlüğünü yok ediyor. Hong Kong’u yöneten Çin, kendisine muhalif olarak gördüğü gazeteyi kapatma gücüne sahip fakat bunun etkileyeceği kesim yıllarca bilgiye ücretsiz erişimi olan Hong Konglular olacaktır.

Bir yılda ikinci baskın

Apple Daily’e düzenlenen operasyon bu yıl içindeki ikinci baskın oldu. Apple Daily’nin binasına geçen yıl da 200 polisin katıldığı bir baskın düzenlenmişti.

Next Digital ve Apple Daily adlı medya kuruluşlarının sahibi olan ve “demokrasi yanlısı harekete” verdiği destekle bilinen 71 yaşındaki Jimmy Lai bu operasyonda gözaltına alınmış ve mal varlığı dondurulmuştu.

Muhalefeti susturma yasası

Hong Kong’da Çin karşıtı kitlesel gösterilerin artmasından sonra Çin’in en üst düzey yasama organı Ulusal Halk Kongresi (UHK) Daimi Komitesinde 30 Haziran’da oy birliğiyle kabul edilen yasa, Devlet Başkanı Şi Cinping’in onayının ardından yürürlüğe girmişti.

Yasa ile Çin medyası tarafından “Hong Kong’un vatan hainleri” olarak nitelendirilen gazeteciler, iş adamları ve aktivistlerin ulusal güvenlik gerekçesiyle yargılanmalarının önü açılırken, bu kapsamda yasaklanan suçları işleyenlere 3 yıldan ömür boyuna kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Hong Kong’da ulusal güvenlik yasasının geçen yıl yürürlüğe girmesinden bu yana çok sayıda aktivist tutuklandı.

 
Önceki Haber
ABD’de Juneteenth günü resmi tatil olacak
Sonraki Haber
Merkez Bankası, politika faizini sabit tuttu