Ana SayfaToplumsal CinsiyetTJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’a 35 yıla kadar hapis istemi

TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’a 35 yıla kadar hapis istemi

HABER MERKEZİ – TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan hakkında mütalaasını açıklayan iddia makamı, Gökkan’ın iki kez “örgüt üyesi olmak” bir kez de “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 35 yıla kadar hapsini istedi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın “örgüt yöneticisi olmak”, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davanın 21’inci duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılması kararlaştırılan Gökkan, SEGBİS’te yaşandığı iddia edilen arıza nedeniyle duruşmaya katılamadı.

Gökkan’ın avukatları Berfin Gökkan, Özüm Vurgun ve Gözde Engin ise duruşmada hazır bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Semra Güzel, Remziye Tosun, TJA aktivistleri, Rosa Kadın Derneği üyeleri, bağımsız feministler ve Gökkan’ın yakınlarının salona alınmasına izin verilmedi.

Mahkeme, Gökkan’ın iki yakını dışındaki izleyicilerin salona alınmamasına pandemiyi gerekçe gösterdi.

Esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunan iddia makamı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) faaliyetleri, katıldığı eylem ve etkinlikler, gizli tanık beyanları, Rosa Kadın Derneği’ne üye olması ve TJA içerisinde sorumluluk düzeyinde faaliyet yürütmesi nedeniyle Gökkan’ın üzerine atılı suçları işlediğini savundu.

Savcı, birleşen dosyalardan oluşan iki iddianame doğrultusunda Gökkan’ın iki kez ayrı ayrı “örgüt üyesi olmak” ve bir kez de “örgüt propagandası yapmak”tan 16 yıldan 35 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

İddia makamı cezanın altı sınırdan uzaklaşarak verilmesini istedi.

Mahkeme, Gökkan’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Yöneltilen suçlamalardan beraat etmişti

Gökkan’ın avukatları, birleşen dosyalardan yargılandığı eylemlerinin bazılarından Gökkan’ın beraat kararı aldığını hatırlatarak, iddia makamının aynı suçlamalardan ceza talep ettiğini dile getirdi.

Avukatlar müvekkilleri hakkında açılan 168 dosyadan 600 defa ifade verdiğini belirterek, müvekkillerinin kaçma şüphesinin olmadığını vurguladı ve tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme, ‘kuvvetli suç şüphesi, suçun vasıf ve mahiyeti,’ Gökkan’ın üzerine atılı suçun katalog suçlardan olması nedeniyle adli kontrol tedbirinin yetersiz kalacağını savunarak, Gökkan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Duruşma 13 Eylül’e ertelendi.
Önceki Haber
Aslan Karakaş'ın vurduğu 16 yaşındaki Emine Karakaş yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
Büyük tepki çeken karardan geri adım: 'Bakan ile görüştüm, müzik kısıtlaması kalkacak'