Dersim Katliamı’nın tanıklarından olan 90’lı yaşlardaki Necef Duman ve Eşliye Çiçe hayatını kaybetti.
1938 Dersim Katliamı sırasında kurşuna dizilen annesi Besi’nin cansız bedeninin altında kalarak hayatta kalan Necef Duman, dün Elazığ’da yaşamını yitirdi. Duman, 94 yaşındaydı.
Necef Duman, cumartesi günü Elazığ Yıldızbağları Cemevi’nde düzenlenecek cenaze töreninin ardından toprağa verilecek.
Dersim Katliamı’nın tanıklarından 97 yaşındaki Eşliye Çiçe (Fecire Erol) de dün hayatı kaybetti.
Çiçe’nin cenazesi bugün Dersim’in Hozat ilçesinin Çığırlı köyünde toprağa verildi.
Eşliye Çiçe, 14 Kasım 2021 tarihinde PİRHA‘ya yaşadıklarını şu sözlerle anlatmıştı.
Herkesi toplayıp harman yerine götürdüler. Orada makineli silah kurulmuştu herkes bağırmaya başladı, kaçanlar oldu. Tanıdığım çocuklarını alıp saklanıp kurtuldular. Kadın ile erkekleri ayırarak dağa çıkartıp sizin resminizi çekeceğiz demişlerdi. Bizi dağa götürdüler çocuğuz ağlıyoruz açız, ekmek ve su istiyoruz bazı askerler yanımızdan geçerken ağlıyorlardı, bazıları gizli olarak bize su ve ekmek verdiler. Annem beni bacaklarını arasına koydu, kardeşimi de göğsüne koyup yüzüstü uzanarak bizi sakladı. Bir süngü sırtıma geldi onu elimle çıkardım, bir diğerini elimle çıkarınca elim hareketsiz kaldı onlarda benim öldüğümü sanıp gittiler. Akşam çöktüğünde bir genç kadın gelip askerler gitti kim yaşıyorsa kalksın diye bağırıyordu. Bizleri Hopik’te (Beyaz Dağ) katlettiler, ölülerimizi kıyafetleriyle tanıyorduk. Askerliğini yapıp ‘bizi öldürmezler’ diyenleri de götürüp katlettiler.