Ümit Özdağ ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortak protokol imzalamasının ardından toplanan HDP ve Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulları yazılı açıklama yaptı. “28 Mayıs seçimleri ve sonrası için oynanan oyunların ve kurulan tuzakların farkındayız” denen açıklamada seçim tutumuna ilişkin nihai açıklamanın yarın yapılacağı bildirildi.
HDP ve Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulları, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortak protokol imzalamasının ardından toplandı. Ortak protokolde ‘kayyım’ maddesi tartışmalara yol açmıştı. Söz konusu maddeyi ve seçim tutumlarını değerlendirmek üzere HDP ve Yeşil Sol Parti kurullarınca yapılan ve yaklaşık iki saat süren toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.
“Demokrasi ve özgürlüğü savunan politik ilkelerimize daha sıkı ve kararlı sarılıyoruz” denen açıklamada şu ifadeler yer aldı:
Ülkemizde yaşanan sorunların temelinde demokrasi ve hukuk açısından evrensel ilkelere uymayan uygulamalar bulunduğunu uzun zamandan bu yana ifade ettik, etmeye de devam ediyoruz. Özellikle seçim hukuku ve halk iradesini, yerel demokrasiyi yerle bir eden kayyım politikaları bu uygulamaların başında gelmektedir. Halkın iradesini gasp eden kayyım atamaları demokrasi ve hukuk açısından kabul edilemez ve bu konudaki yaklaşımımız değişmezdir.
‘Kılıçdaroğlu’nun belirlemeleri evrensel demokratik ilkelere aykırıdır’
Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugün açıkladığı protokoldeki bu konuyla ilgili belirlemeler evrensel demokratik ilkelere aykırıdır. Tutumumuz ve eleştirimiz net ve açıktır. Kayyım uygulamaları sadece Diyarbakır’ın değil İstanbul’un ve bir bütün olarak hepimizin sorunudur.
Demokrasi ve hukukun evrensel ilkelerine sahip çıkmak ve bu konuda ilkesiz duruşlara taviz vermemek hepimizin görevidir. Bunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bizler demokrasi, hukuk ve adalet mücadelesinin kararlı öznesi olmayı sürdüreceğiz.
‘Nihai kararımızı yarın paylaşacağız’
Ülke için bir referanduma dönüşmüş 28 Mayıs seçimleri ve sonrası için oynanan oyunların ve kurulan tuzakların farkındayız. Bugün başlattığımız değerlendirmelerimize partilerimizin bileşenleri ve kurulları ile devam ediyoruz. Değerlendirmelerimiz sonucu nihai kararımızı, seçimlerdeki tutumumuzla ilgili açıklamamızı yarın (25 Mayıs 2023) halklarımızla paylaşacağız.