CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, gerekli itirazları yaptıklarını belirterek “Her bir oyu takip ediyoruz” dedi ve ikinci tur için sandığa gitme çağrısı yaptı: Lütfen herkes sandığa gitsin. Özellikle gençler, kadınlar.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Genel Merkezi’nde seçim sonuçları ve Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) verileri hakkında açıklama yaptı.
“Son derece sağlıklı bir seçim takip sistemimiz var” diyen Erkek, şu bilgileri paylaştı:
Cumhurbaşkanlığında 2 bin 269 sandıkta farklılık tespit ettik. Tüm adayların lehine olabilir. Bizim adayımız sayın Kılıçdaroğlu aleyhine olanları da tespit ediyoruz. Bunların hepsinin itirazları pazartesi 17.00 itibariyle yapıldı. Milletvekilliği için toplam 4 bin 825 sandıkta CHP ve İYİ Parti aleyhine farklılık tespit ettik. Bunların bazısı 300 oydur, bazısı 1 oydur. Bunların itirazları dün 15.00 itibarıyla yaptık.
İlçe seçim kurullarında birleştirme tutanakları yapılırken bazı maddi hatalar da ilçe seçim kurulları tarafından itiraz olmadan da düzeltiliyor. Örneğin bir sandıkta Kılıçdaroğlu’nun aldığı oylar Muharrem İnce’ye yazılmış. İtiraz edince bu oylar düzeltilmiş. Bir başka sandıkta Kemal Kılıçdaroğlu 228 oy almış, bu oylar İnce’ye yazılmış ve itiraz üzerine düzeltilmiş. Böyle yüzlerce örnek var.
“Bütün sandıkların sonuçları bizim tutanaklarımız ve YSK’nin tutanakları karşılaştırılarak gerekli itirazlar yapıldı” diyen CHP’li Erkek, genel sonuçları değiştirmeyecek nitelikte de olsa her bir oyu takip ettiklerini vurguladı.
‘Adaletsiz düzen devam mı etsin değişsin mi?’
“Toplamda 9 milyon 332 bin 698 seçmen iradesini ortaya koymamış. Sandığa gitmemiş ya da geçersiz oy kullanmış sandığa gitmediğini” söyleyen Erkek, “Önümüzdeki seçim çok daha basit bir seçim olacak. 14 Mayıs’taki seçim bitti ve kazananı olmadı. Cumhurbaşkanı seçmenden güvenoyu alamadı” dedi ve 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçimleri için sandığa gitme çağrısı yaptı:
Lütfen herkes sandığa gitsin. Özellikle gençler, kadınlar. Bu seçim çok daha basit, iki aday var. Biz sağ taraftaki adaya oyumuzu verirken aslında eşitliğe, özgürlüğe, adalete, kardeşliğe, liyakate, hakkaniyete ve demokrasiye oy vereceğiz. Tek adam rejimine oy vermeyeceğiz.
Bugün maalesef liyakatsizliği, adaletsizliği, baskıları istikrar diye pazarlamak isteyen bir zihniyet var. Bütün gücü bir kişiye verdiğinizde sonuç ortada. Ekonomik kriz, eğitim, adalet, sığınmacılar Türkiye’nin bütün temel sorunları daha da derinleşiyor. Çünkü bütün güç bir kişide toplanmış bunu güç diye pazarlamaya çalışıyorlar. 28 Mayıs’ta bunun kararını da verecek milyonlarca seçmen. Adaletsiz düzen devam mı etsin değişsin mi?