Ana SayfaDünyaAvustralya: On binlerce çocuk kilise ve okul dahil tüm kurumlarda istismara maruz kaldı

Avustralya: On binlerce çocuk kilise ve okul dahil tüm kurumlarda istismara maruz kaldı

HABER MERKEZİ – Avustralya’da hazırlanan bir rapora göre ülkede kiliseler, okullar ve spor kulüpleri dahil olmak üzere birçok kurumda on binlerce çocuk cinsel istismara maruz bırakıldı.

Avustralya’da beş yıl önce başbakanlık tarafından çocuklara yönelik cinsel tacizi araştırmak üzere kurulan Kraliyet Komisyonu’nun hazırladığı rapor açıklandı.

Rapora göre, on binlerce çocuk okul, kilise ve spor kulüpleri dahil onlarca kurumda cinsel istismara maruz kaldı.

Raporda, “Gerçek rakamı hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Bu, birkaç ‘çürük elma’ meselesi değil. Toplumun en büyük kurumları ciddi olarak başarısızlığa uğradı” ifadesine yer verildi.

Faillerin büyük bölümünün din görevlileri ve okul öğretmenleri olduğunu kaydeden komisyon, istismarın önüne geçebilmek için 400 maddelik bir öneri listesi sundu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre bu önerilerden bir kaçı şöyle:

-Çocukların cinsel istismarına karşı ulusal bir strateji hayata geçirilmeli

-Okullarda ve anaokullarında çocuklara konuyla ilgili eğitim verilmeli

-Çocukların güvenliği için bir kamu kurumu oluşturulmalı

-Din görevlisi, anaokulu çalışanları ve kayıtlı psikologlar için istismarı resmi olarak bildirmek zorunlu hale getirilmeli

İstismarın en yoğun yaşandığı yer Katolik kurumları

Hazırlanan raporda hem istismara maruz bırakılan çocuk hem de failler açısından en yüksek rakama sahip yerler Katolik kurumları oldu.

Araştırma sırasında cinsel istismara maruz kalanlarla 8000’den fazla özel görüşme yapan komisyon, yaklaşık 1300 yazılı kayıt topladı.

İstismara uğrayanların yaşadıklarını anlattıkları bu metinler, ‘Avustralya’ya mesaj’ adlı bir kitapta bir araya getirildi.

Parlamento, önerileri görüşecek

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, komisyonun çocuklara yönelik cinsel taciz raporuna ilişkin, “Bu ulusal bir trajedidir” ifadesini kullandı.

Raporun üzerine Avustralya parlamentosu, Komisyon’un önerilerini görüşecek.