Ana SayfaÇalışma YaşamıProf. Bek, ‘İhraç edilen arkadaşlarımın yerine derse girmem’ deyip istifa etti

Prof. Bek, ‘İhraç edilen arkadaşlarımın yerine derse girmem’ deyip istifa etti

HABER MERKEZİ – Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyesi Prof. Dr. Mine Gencel Bek, KHK’larla ihraç edilmelere tepki göstererek istifa ettiğini açıkladı. Bek, “Böyle bir ortamda fakültede bulunmam çok zorlaştı” diyerek gerekçelerini belirtti.

Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’ndeki (DTCF) görevinden istifa eden Doç. Dr. Levent Ünsaldı’nın ardından üniversitede bir istifa daha yaşandı.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde (İLEF) öğretim üyesi Prof. Dr. Mine Gencel Bek de istifa ettiğini açıkladı.

Prof. Dr. Mine Gencel Bek, istifasını duyurduğu paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

30 Ocak Pazartesi günü Ankara Üniversitesi İLEF’e istifa dilekçemi verdim. Henüz umduğum gibi bir rahatlık ve hafiflik hissi yaşayamadım. Belki yazarsam ve açılırsam yaşarım. Çok gecikmiş bir karar bence. Son bir yıldır zaten küçükten büyüğe her türlü idari görevimden ayrıldım, ana bilim dalı başkanlığından senato üyeliğine. Eylül başında ilk KHK’larla barış imzacısı arkadaşlarım işten atıldığında düşündüm ilk kez istifa etmeyi. Sonrakilerle koridorun solunda ve sağında bir bir odalar boşaldı. Atılan arkadaşlarımın isimleri aynı gün söküldü kapılardan, web sitelerinden de adları, öz geçmişleri. Geçmiş olsun bile demeyenler vardı. Bizlere selam vermeyenlerin sayısı her gün artıyordu. Bana ek soruşturma açılmasını talep edenler de oldu ve hatta belden alta vuran oldu ki bu konudaki sessizliği bir türlü affedemiyorum. Böyle bir ortamda fakültede bulunmam çok zorlaştı. Her gün atılmayı beklemek yerine okuma ve yazmanın o hiç de nankörlük etmeyen dünyasına dönmek istiyorum artık. Tek üzüntüm, arkamda bıraktığım ve bitişe çok yakın üç pırıl pırıl doktora tezi öğrencisi başta olmak üzere, tüm öğrencilerim.

İstifa, psikolojik olarak bir türlü yapmaya cesaret edemediğim bir şey olduğundan bir ay kadar önce ücretsiz izin istedim önümüzdeki dönem boyunca. Gerekçe olarak belirttiğim ‘bir süre okuldan uzaklaşmak istiyorum’ şeklindeki ifademin üslubunun uygun görülmediğini ve de atılan arkadaşların derslerine dair planlamadan sonra bana cevap verileceğini öğrendiğimde artık istifaya hazırdım. Hiçbir atılan arkadaşımın dersini veremeyeceğimi dilekçeyi yazdığım “amirim”e ilettim. Cevaben bana ‘kurum içi görev ve sorumluluklar’ hatırlatıldı. 7 yaşından beri çalışmak dışında ne yapılacağını bilmeyen bir kişi olarak bundan o kadar incindim ki halen rektörlükte bekleyen ücretsiz izin başvurumun sonucunu beklememeye karar verdim. Zira artık İLEF’e hiç dönmek istemiyorum. Herkese hayırlı olsun.

Prof. Dr. Mine Gencel Bek, Barış İçin Akademisyenler’in “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildirisinin imzacılarındandı.

  'Akademik aklın eleştirisi'ni yapan Ünsaldı: Artık kaybedecek neyimiz var ki?Önceki Haber
Fırat’ın Gazabı: Operasyonun 3’üncü aşamasına geçiliyor
Sonraki Haber
Akademide istifalar peş peşe: Doç. Dr. Esra Arsan da istifa etti