Ana SayfaGüncelHaberTürk’te MHP krizi: Yayın yönetmeni istifa etti, Ankara temsilcisi işten çıkarıldı

HaberTürk’te MHP krizi: Yayın yönetmeni istifa etti, Ankara temsilcisi işten çıkarıldı

HABER MERKEZİ – MHP’li Ulvi Yönter’in HaberTürk TV’de program yapan Ebru Baki’yi hedef alması sonrası kanal yönetiminde kriz yaşandı. Genel yayın yönetmeni Kürşad Oğuz istifa ederken, Ankara temsilcisi Bülent Aydemir görevden alındı.

HaberTürk TV’de “Ebru Baki ile Para Gündem” adlı bir program yapan Ebru Baki, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıkladığı 100 maddelik anayasa taslağının tartışıldığı ve MHP’nin eleştirildiği yayın sonrası MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter tarafından hedef alındı.

Yönter, paylaşımlarında “Habertürk’te art niyetli Ebru Baki’ye konuk olan Kemal Öztürk, Pınar Kandemir Hacıbektaşoğlu ile Gülfem Saydam Sanver’in Genel Başkanımızın 100 maddelik anayasa önerisini karalama çabaları edepsizlik ve terbiyesizliktir. Ne o, kaldıramadınız mı? Kudurdunuz değil mi? Ebru Baki, her seferinde MHP’ye tahammülsüzlüğünü ifşa eden, alaycı gülümsemesiyle gerçekleri çarpıtan sözde bir gazetecidir…. Konuklarını MHP düşmanları arasından seçmesi tam bir kokuşmuşluktur… Bugünkü golü çıkaramayınca çirkefliği ve çirkinliğe tercih ettiler. Yuh olsun” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de “#HaberTürkTVizlemiyorum” etiketi ile boykot kampanyası başlattı.

Bu gelişmelerin ardından ise HaberTürk yönetiminde kriz yaşandı. HaberTürk’ün Ankara temsilcisi Bülent Aydemir görevinden alınırken, HaberTürk Genel Yayın Yönetmeni Kürşad Oğuz da istifa etti.

Yönter’in açıklamalarına tepki gösteren Aydemir, “Son zamanlarda bir alışkanlık başladı böyle gazetecilere, hoşuna gitmeyen bir şey olduğunda ayar veren, hedef gösteren açıklamalar. Bu ifadeleri, aynen ölçüsüyle ne bir eksik ne bir fazla, Ulvi Bey’e iade ediyorum. Gazetecileri hedef gösteren böyle açıklamaları kabul etmiyorum” diyerek Baki’ye destek vermişti.

Ebru Baki ile gerçekleştirdikleri yayın sırasında konuşan Aydemir, sözlerini “Bu konuda Ulvi Bey çıkıp özür dilemeli. Kendisi yaptı bunu, kendi hesabından yaptı. Eğer MHP Genel Başkanı ve MHP kurumsal kişiliği de arkasındaysa bu söylenenlerin onlar da özür dilemeli. Özür dilemeye çağırıyorum. Bunu öfkeyle söylemiyorum. Kimseye hakaret de etmiyorum” diye sürdürmüş ve kendilerinin işini yaptığını ifade etmişti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü’nün Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, MHP’li Yönter’in açıklamalarıyla ilgili olarak “MHP yetkilisi Ulvi Yönter’in meslektaşımız Ebru Baki’ye karşı giriştiği sözlü saldırıyı kınıyoruz. Bazı parti çevrelerinin, siyasi çıkmazlarından, gazetecilere saldırıya zemin hazırladığını, prim verdiğini açıkça gözlemliyoruz. Bu kabul edilemez” dedi.

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, temsilcilikten alınan Bülent Aydemir’in gazetecileri hedef gösteren açıklamaları kabul etmeyerek tepki göstermesini ilkeli bir duruş olarak değerlendirdi.

Bildirici, “MHP yöneticilerinin Ebru Baki’yi hedef almasından sonra Kürşad Oğuz’un istifası üzücü. Bu iktidarın ne basın özgürlüğüne tahammülü var, ne de kendilerinden başkasının konuşmasına. Ama iktidarların gelişini de gazeteciler yazar, yıkılışını da” diye ekledi.


Karınca, DW TürkçeÖnceki Haber
Sağlık Bakanlığı verileri: 26 binden fazla vaka, 356 can kaybı
Sonraki Haber
ABD: Covid-19 aşılarının patent hakları askıya alınsın