Ana SayfaGüncel‘Referanduma hazırlık’: Son KHK ile yurt dışında kaydı olmayan 1 milyon kişi oy kullanabilecek

‘Referanduma hazırlık’: Son KHK ile yurt dışında kaydı olmayan 1 milyon kişi oy kullanabilecek

HABER MERKEZİ – OHAL’e dayandırılarak çıkarılan son KHK’ya dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, yurtdışında sandık güvenliğinin kontrolsüz hale geleceği uyarısında bulundu. 

İki gün önce çıkarılan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile adres kaydı olmadığı için oy kullanamayacak yurtdışındaki 1 milyon seçmenin referandumda oy kullanabilmesi için düzenleme getirilmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, bu KHK ile getirilen düzenlemeyle seçmen olmayanların oy kullanması ya da mükerrer oy kullanımının da önünün açıldığını söyledi.

CHP’li Tezcan, yurt dışında sandık güvenliğinin kontrolsüz hale geleceği uyarısında bulunarak adres kaydı yapmayan 1 milyon seçmenin oy kullanmasının önünün açıldığını ifade etti. Tezcan, düzenlemeye ilişkin olarak şunları söyledi:

Daha önce yapılan düzenlemenin süresi bu ay sona ermişti. Adres kaydı yaptırmayan yurt dışındaki 1 milyon vatandaş havuza düşecekti. Şimdi adres bildirimi yapmadan oy kullanma getiriliyor. Bu kontrolsüz bir hale getirir, mükerrer oy kullanmanın önü açılır. Sandık güvenliği ortadan kalkar. Seçim yasalarında yapılan değişiklikler 1 yıl içinde gerçekleştirilen seçimlerde uygulanamaz. Ancak hukuk dolanılarak bu yapılmaya çalışılıyor.

Değişiklik

2012 yılında Nüfus Hizmetleri Yasası’nın 49. maddesinin “Yerleşim yeri adresi yurt dışında olan Türk vatandaşlarının adres kayıtları yaşadıkları ülkenin ve şehrin adı itibarıyla tutulur” hükmünü içeren 3. fıkrasını kaldırılmış, bu değişiklik doğrultusunda “31 Aralık 2016 son tarih olmak üzere milletvekili genel seçimi, cumhurbaşkanlığı seçimi ve halkoylamalarında 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Yasa’nın 35. maddesindeki hükümlerle sınırlı kalınmaksızın Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası esas alınarak veya mevcut bilgilerle Yurt Dışı Seçmen Kütüğü oluşturulabilir” düzenlemesi yapılmıştı.

İstisna tutulan 298 sayılı yasanın sözkonusu 35. maddesi ise “Yurt dışı seçmen kütüğü, adres kayıt sistemindeki bilgiler esas alınarak YSK tarafından belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde oluşturulur. Yurt dışı seçmen listeleri, yurt dışında sandık kurulmasına karar verilen temsilciliklerin görev çevreleri gözetilerek ve yurt dışı seçmen kütüğü esas alınarak YSK’ca oluşturulur ve elektronik ortamda ilan edilir” hükmünü öngörüyor.

Son çıkarılan 680 sayılı KHK’nin 80. maddesiyle ise 2012 yılında kaldırılan Nüfus Hizmetleri Yasası’nın 49. maddesinin 3. fıkrası “Yerleşim yeri adresi yurt dışında olan Türk vatandaşlarının adres kayıtları, yaşadıkları ülkede kullanılan adres verilerine veya o ülke ve bağlı olduğu temsilcilik bilgisine göre tutulur” biçiminde yeniden düzenlendi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
'Negatif' değerlendirmesi yapan Moody's'den Türkiye için 'güvenlik' uyarısı
Sonraki Haber
'Et yemezsem yeterince demir alabilir miyim?': Açık Radyo'da 'Vegan Okuma' başlıyor