Ana SayfaGüncelHDP Muğla’daki ‘çıplak arama ve teşhiri’ sordu: Fotoğrafları kim basına gönderdi, gözaltına alınanlar kimler?

HDP Muğla’daki ‘çıplak arama ve teşhiri’ sordu: Fotoğrafları kim basına gönderdi, gözaltına alınanlar kimler?

HABER MERKEZİ – HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, 4 Ekim’de Muğla’da polis ve askerlerce gözaltına alınan ve çıplak fotoğrafları çekilerek sosyal medyada paylaşılan yedi kişiyi İçişleri Bakanlığı’na sordu.

Muğla’nın Seydikemer İlçesi’nde jandarma ve polisin ortak düzenlediği operasyonda yedi kişi üzerlerindeki elbiseler çıkartıldıktan sonra yüz üstü yere yatırılıp elleri bağlanarak gözaltına alınmıştı.

4 Ekim’de yaşanan olayda, yere yatırılarak çırılçıplak soyulan kişilerin fotoğrafları çekilerek sosyal medyada paylaşılmış, yoldan geçmekte olan vatandaşlara gösterilmek amacıyla gözaltına alınan kişiler, Seydikemer-Kaş yolunun üzerinde uzunca bir süre çıplak bir şekilde bekletilmişti.

Daha sonra karakola götürülen yedi kişinin çıplak fotoğrafları tekrar çekilmiş ve sosyal medyada paylaşılmıştı.

Fotoğrafları çeken ve paylaşan kişilerin, İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik güçlerine mensup olduğu basına yansımış, söz konusu ters kelepçe ve işkence görüntüleri kamuoyunda tepkiye yol açmıştı.

“Çıplak arama olayı ile 5 Ekim’deki çatışma arasında bağlantı var mı?”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, bu konuyu Meclis’in gündemine taşıdı.

Kürkçü, İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde 4 Ekim’de Muğla’da güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan ve çıplak fotoğrafları çekilerek sosyal medyada paylaşılan yedi kişiyi sordu.

Bakanlığın olayla ilgili bir soruşturma başlatıp başlatmadığını soran Kürkçü, “Yakalanan şahısların fotoğrafını çekerek sosyal medyada paylaşan kişi Bakanlığınız personeli midir?” sorusuna da yanıt istedi.

Kürkçü ayrıca 5 Ekim’de söz konusu olayın olduğu yere yakın olan Köyceğiz ormanlık arazisinde, güvenlik güçleri ile çıkan çatışmada 5 kişinin öldürüldüğü 2 kişinin ise aranmakta olduğu bilgisinin basında yer aldığına da dikkat çekerek, çıplak arama olayı ile çatışma arasında bir bağlantı olup olmadığını da sordu ve ‘yargısız infaz şüphelerini gidermek adına bu kişilerin kimlik bilgilerinin basınla paylaşılmasını’ talep etti.

Kürkçü’den İçişleri’ne sorular

HDP’li vekilin Bakanlığa yönelttiği sorular şöyle:

  • Bakanlığınız söz konusu olayla ilgili bir soruşturma başlatmış mıdır? Başlatmışsa bu soruşturmanın içeriği nedir?
  • Yakalanan şahısların fotoğrafını çekerek sosyal medyada paylaşan kişi Bakanlığınız personeli midir? Hangi görevde bulunmaktadır? Söz konusu paylaşımın ilk çıkış kaynağının olduğu sosyal medya hesabı tespit edilmiş midir? Tespit edilmişse bu hesap bakanlığınıza bağlı çalışan bir personele mi aittir? Tespit edilmemişse nedeni nedir?
  • Söz konusu fotoğraflar sosyal medyadan sonra gazetelerin internet sayfalarında da yer almıştır. Bu fotoğrafları gazetelere gönderen kişinin kimliği hakkında bir araştırma yapılmış mıdır? Yapılmamışsa nedeni nedir?
  • Hukukun temel kurallarından “masumiyet karinesi” ne açıkça aykırı olan bu olay konusunda Cumhuriyet Savcılarının yürüttüğü bir soruşturma var mıdır? Var ise bu soruşturma hangi aşamadadır? Yok ise Bakanlığınız bu hukuki yolun açılması konusunda şikayetçi olacak mıdır? Olmayacaksa nedeni nedir?
  • Kişinin dokunulmazlığı, maddî ve manevî varlığını tanımlayan Anayasanın 17. Maddesinde “kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tâbi tutulamaz.” denilmiştir. Söz konusu olayda kişilerin mahrem yerleri dahil, onur kırıcı bir şekilde teşhir edilmeleri açıkça bu maddenin ihlali manasına gelmekte ve anayasal bir suç olarak tanımlanmaktadır. Buna göre yukarıda tanımlanan anayasal suçu ihlal eden personeliniz hakkında adli makamlara başvuru yapılmış mıdır? Yapılmamışsa nedeni nedir?
  • Gözaltına alınarak işkence ve kötü muamele gören şahıslar ne ile suçlanmaktadır? Söz konusu araçlar bir istihbarat üzerine mi durdurulmuştur? Gözaltına alınan kişilerin kimlik bilgileri nelerdir? Gözaltı işlemi sonrasında söz konusu şahısların üzerinden silah veya benzeri mühimmat çıkmış mıdır?
  • 2017 yılında Bakanlığınıza işkence ve kötü muamele ilgili kaç şikâyet ulaşmıştır? Bunlardan kaç tanesi ile ilgili soruşturma başlatılmıştır? Bu soruşturmalar sonrasında adli veya idari ceza alan personel sayısı kaçtır?
  • 5 Ekim 2017 tarihinde söz konusu olayın olduğu yere yakın olan Köyceğiz ormanlık arazisinde, güvenlik güçleri ile çıkan çatışmada 5 kişinin öldürüldüğü 2 kişinin ise aranmakta olduğu bilgisi basında yer almıştır. Buna göre, yukarıda tanımlanan olay ile bu çatışma arasında bir bağlantı var mıdır? Öldürülen kişilerin kimlikleri tespit edilmiş midir? Edilmişse kamuoyunda yer alan yargısız infaz şüphelerini gidermek adına bu kişilerin kimlik bilgileri basınla paylaşılacak mıdır? Paylaşılmayacaksa nedeni nedir?

Muğla’da 7 kişiye elleri bağlanarak çıplak gözaltı

Previous post
İstanbul'a sağanak geliyor, sıcaklıklar 8 derece birden düşecek
Next post
Pulp Fiction'ın yapımcısı Harvey Weinstein'a cinsel taciz suçlaması