Ana SayfaEkolojiGöbeklitepe UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi

Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi

HABER MERKEZİ – Urfa’da yer alan ve dünyanın en eski tapınak merkezi kabul edilen Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

Bahreyn’de gerçekleştirilen UNESCO 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda, Urfa’da yer alan Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne kaydedilmesine karar verildi.

Göbeklitepe’nin de Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesiyle Türkiye’nin bu listedeki varlık sayısı 18’e ulaştı.

Geçtiğimiz aylarda 12 bin yıllık tarihi olan Göbeklitepe’nin, uzun yıllar daha iyi korunması ve sağlıklı kullanılması için yürütülen yaklaşık 4.000 metrekarelik çelik çatı çalışması tamamlanarak ziyaretçilere açılmıştı.

Göbeklitepe kazı alanında süren restorasyon çalışmalarında tarihi eserlerin bulunduğu bölgeye koruma amaçlı çatı yapıldı.

Göbeklitepe hakkında

Kazı çalışmalarının başlatıldığı 1995 yılından itibaren uygarlığın kökeni hakkındaki görüşleri değiştiren Göbeklitepe, belki de tüm insanlığın tarihini baştan yazabilecek bir öneme sahip. Hayvan figürleriyle yontulmuş taşları ve T biçimli sütunlarıyla 12 bin yıllık dairesel yapılar, tarım devriminden ve hatta çanak çömlek yapımının icadından bile daha eski.

Uzmanlar daha önce, avcı-toplayıcıların yerleşik düzene geçip tarım yapması sonucu anıtsal alanların yapıldığını düşünüyorlardı. Fakat tarıma geçilmeden önce avcı toplayıcı insanlar tarafından inşa edilen Göbekli Tepe, tüm bu düşünce sistemini altüst etti.

Göbeklitepe’deki T biçimli dikilitaşların en büyüğünün ağırlığı 16 tonu aşıyor. Bu taşları yontmak ve yakındaki taş ocağından taşımak, çok sayıda insan ve hepsini doyuracak miktarda yiyecek gerektiren zorlu bir organizasyon gerektiriyor.

Burada şimdiye kadar yapılan kazılarda bu insanların yerleşik bir hayat sürdüğüne dair bir kanıt bulunamadı. Bu yüzden Göbeklitepe’nin dönemsel bir toplanma ve şölen yeri olduğu düşünülüyor.


Kaynak: Arkeofili
Previous post
'Deizm' bize de biraz değmiş olabilir mi acaba? - M. Ender Öndeş
Next post
Morgan Stanley'den dolar kuru tahmini: Son çeyrekte 5 lirayı aşacak