Ana SayfaGüncelAhmet Türk hakkında ‘eşbaşkanlık’ soruşturması

Ahmet Türk hakkında ‘eşbaşkanlık’ soruşturması

HABER MERKEZİ – Görevden alınarak yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk hakkında “eşbaşkanlık” soruşturması başlatıldı. Soruşturmanın tebligatında, iznin kayyum atanmasından dört gün önce verildiği ve metinde Türk’ün “Eski Belediye Başkanı” diye tanımlandığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı, 19 Ağustos’ta HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye eşbaşkanlarını görevden alarak yerlerine kayyum atamıştı.

Görevden alınarak yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk hakkında “eşbaşkanlık” gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre Mülkiye Müfettişliği’nin 3 Eylül’de başlattığı soruşturmayı Ahmet Türk’e tebliğ ettiği ve Türk’ten soruşturma kapsamında savunma istediği belirtildi.

Ahmet Türk hakkında “Mardin Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı” ifadesinin kullanıldığı tebligatta, soruşturma izni kayyumun atandığı tarih olan 19 Ağustos’tan dört gün önce, yani 15 Ağustos’ta veriliyor.

Soruşturma gerekçesinde eşbaşkanlık için “sözde” ifadesi kullanılırken, tebligatın ilgili kısmında şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlık makamının 15.08.2019 tarihli onayında ‘31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonucunda Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün bilgisi ve talimatlarıyla Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde Belediye Meclis Üyesi Necla Figan Altındağ’ın sözde eş başkan sıfatıyla belediyenin her türlü organizasyonunun içinde yer aldığı, belediyeye ait tesis ve projeleri sahada bizzat inceleyerek, belediye adına ilgilileri yönlendirdiği ve talimatlar verdiği, Belediye adına yürütülen her türlü faaliyette bizzat tasarrufta bulunduğu ve eş başkan sıfatı ile Belediyenin yönetiminde, sevk ve idaresinde etkin bir şekilde görev aldığı’ ve ilgililerin görevlerini kötüye kullandıkları iddia edilmektedir.”

Türk’ün yedi gün içinde savunmasını göndermesi istenen tebligatta, savunmanın gönderilmemesi durumunda ifade vermekten kaçınmış sayılacağı da belirtildi.

Ajansa konuşan Eşbaşkan Necla Figan Altındağ, kayyum atanmasına eşbaşkanlık sisteminin gerekçe gösterilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Eşbaşkanlık meşrudur” dedi.

Altındağ, eşbaşkanlığın AKP’nin oylarıyla Meclis’ten geçtiğini hatırlatarak, “Diğer partiler bunu işlevsel kılmadılar ama HDP bunu işlevsel hale getirdi. Yasaldır ve meşrudur. Kadınların mücadelesini geriletmeye çalışıyorlar. Kadınların rolünü hiçe sayıyorlar” diye konuştu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
DEDAŞ mahkeme kararını tanımadı, Batman'da suları yeniden kesti
Sonraki Haber
"İsrafın teşhiri": AKP döneminde kiralanan ihtiyaç fazlası yüzlerce araç Yenikapı'da