Ana SayfaKültür-SanatTeması ‘birlikte çeşitlilik’: FeminİSTANBUL başlıyor

Teması ‘birlikte çeşitlilik’: FeminİSTANBUL başlıyor

HABER MERKEZİ – Bu yıl 3’üncüsü gerçekleşecek olan Uluslararası Kadın Şiiri Festivali ‘FeminİSTANBUL’ 1 Kasım’da başlıyor.

3. Uluslararası Kadın Şiiri Festivali ‘FeminİSTANBUL’, bu sene 1-3 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

UNESCO’ya bağlı WFP’nin öncülüğünde yapılan festivale, kadın temalı şiirleriyle, kadın, erkek, LGBTİ, her dilden, her cinsten, dinden, ırktan ve milletten şair bu etkinliğe katılıyor.

Organizasyon komitesinde Hilal Karahan, Dilruba Nuray Erenler ve Emel Koşar’ın yer aldığı festival dünyanın pek çok yerinden şairleri ağırlayacak.

Hindistan, Peru, Arap ülkelerinin her biri, İtalya, İspanya, Romanya, Bulgaristan, İngiltere, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Almanya, Macaristan’dan gelen şairler kendi ülkelerindeki kadınların sorunlarını şiirle dile getirecek.

Tema: ‘Birlikte Çeşitlilik’

Edebiyat ve şiirde kadın dilini incelemek üzere başlatılan festival geçen sene, ‘Tuzun Sınırları’ başlığıyla mültecilerin sorunlarına değinmişti.

Festivalin bu yılki teması ise ‘Birlikte Çeşitlilik’.

Organizasyon komitesinden Hilal Karahan, geçen yıllardan farklı olarak bu sene şiir antolojisi hazırladıklarını belirterek, “2018 Uluslararası FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Antolojisi’ne tüm dünyadan 55 şair katıldı. Çevirileri ben, Ayten Mutlu, Mehmet Hakkı Suçin, Volkan Hacıoğlu ve Mesut Şenol yaptık. Dünyada pek çok benzer çalışma olmasına rağmen, Türkiye’de bir ilk oldu. İnşallah bundan sonraki yıllarda da devam edecek” ifadelerini kullandı.
Önceki Haber
Latin Amerika, büyüyen orta sınıf ve aşırı sağın yükselişi
Sonraki Haber
Ankara'da gözaltına alınan HDP'liler serbest bırakıldı