Ana SayfaDünyaİsveç’te soykırım anıtı dikilecek

İsveç’te soykırım anıtı dikilecek

HABER MERKEZİ – İsveç’in Västerås kentine soykırım anıtı dikilecek. Belediye yöneticilerinin ‘yer verme’ çağrısına kiliseler olumlu yanıt verirken, “Soykırıma bir anıtla dikkat çekilmesi ondan zarar görenler için önemlidir” açıklaması yapıldı.

İsveç’in Västerås kentinde 1915’teki soykırımda yaşamını yitiren Ermeni ve Asuri-Süryanilerin anısına bir anıt dikilecek.

Çok sayıda Asuri-Süryani’nin yaşadığı ilde bir soykırım anıtı dikilmesi uzun süreden beri belediyenin gündemindeydi.

Hıristiyan Demokrat Parti, belediye meclisine bir önerge vererek 1915’te yaşamlarını yitirenler için kentin uygun bir yerine bir anıt dikilmesi için karar alınmasını istemişti. Ancak dış politikayla ilgili konularda belediyelerin karar alma yetkisi olmadığı gerekçesiyle öneri kabul edilmemişti.

ANF’den Murat Kuseyri’nin haberine göre ortak bir açıklama yapan partililer soykırım anıtı dikilmesinden yana olduklarını ancak hukuki engellerden dolayı belediye meclisinde karar alamadıklarını açıkladı.

Şahıs veya kurumlar tarafından arazi tahsis edilmesi durumunda soykırım anıtının dikilmesi için katkıda bulunacaklarını belirten partililere yanıt kiliselerden geldi.

Västerås Piskoposu Mikael Morgen ve Kilise Konseyi Başkanı Jörgen Eklund, aynı gazetede yayımlanan makalelerinde kiliselere ait araziler üzerinde bir soykırım anıtı için yer vermeye hazır olduklarını açıkladı.

Västerås’te soykırımında yaşamını yitiren kişilerin çok sayıda akrabaları olduğunu hatırlatan din insanları, şunları kaydettiler:

“Soykırıma bir anıtla dikkat çekilmesi ondan zarar görenler için önemlidir. Tarihten ders çıkarmayan toplumlar aynı şeylerle karşı karşıya kalma riski taşır. Ayrıca, Hıristiyanlara yönelik baskılar günümüzde de sürüyor. Eğer nefret yeniden gelirse hiç kimse ‘ben bilmiyordum’ diyemez.”

İsveç Parlamentosu, 2010 yılında Ermeni, Asuri-Süryani ve Pontus Rumlarına soykırım yapıldığını kabul etmiş ancak dönemin sağcı hükümeti ile ondan sonraki Sosyal Demokrat İşçi Partisi ve Çevre Partisi Yeşillerin oluşturduğu azınlık hükümeti kararı uygulamaya koymamıştı.

Ermeni, Asuri-Süryani örgüt ve kuruluşları, konuyu her fırsatta parlamento ve kamuoyunun gündemine getiriyor ve hükümetten parlamentonun aldığı soykırım kararını kabul etmesini istiyor.

Previous post
Kapitalizm ve patriarkaya şapka iğnesiyle direnen bir kadın: Marie Equi
Next post
İyinin ve kötünün ötesinde – Alain Badiou