Ana SayfaGüncel24 Nisan: Erdoğan’dan Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan’a mektup

24 Nisan: Erdoğan’dan Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan’a mektup

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan’a Ermeni Soykırımı’nın 105. yılında gönderdiği mektupta “Birinci Dünya Savaşı’nın ağır şartlarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyor, torunlarına içten taziyelerimi iletiyorum” dedi.

AKP Genel Başbakanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a Ermeni Soykırımı’nın 105. Yılı dolaysıyla mektup gönderdi.

Erdoğan mektupta “Dünya halklarına büyük acılar yaşatmış Birinci Dünya Savaşı’nın ağır şartlarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyor, torunlarına içten taziyelerimi iletiyorum” dedi ve ekledi:

“Ne surette olursa olsun tek bir vatandaşımızın dahi ötekileştirilmesine, inancından ve kimliğinden dolayı farklı muamele görmesine asla izin vermedik, vermeyeceğiz.”

Geçmişten, yalnızca dostluk ve aynı yüksek insanlık ideali için güç alarak geleceği birlikte inşa etmenin ortak amaçları olduğunu dile getiren Erdoğan, mektubun devamında şunları ifade etti:

“Anadolu’nun bağrından doğmuş birlikteliğimizi görmezden gelerek tarihten husumet çıkarmaya çalışan çevreler hepimizin malumudur. Biz birlik, refah ve huzur dolu bir gelecek isterken ve bunun için çalışırken, niyeti başka olan çevrelere fırsat verilmemesi en önemli dileğimizdir.
“Bu düşüncelerle Birinci Dünya Savaşı’nda yitirdiğimiz Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, hepinize esenlikler diliyorum.”

24 Nisan: ‘İnkar bir gün daha sürmesin, soykırım son bulsun’

24 Nisan: Ermenistan’da ışıklar söndü, çanlar çaldı

Gece ve Sis: Tarihin ilk soykırımı

1915’ten bugüne uzanan hikayeler: “Ermeni Portreleri”

HDP: Ermeni Soykırımı utancıyla yüzleşiyoruz
Önceki Haber
Tutuklu gazetecilerin 18'er yıla kadar hapsi isteniyor
Sonraki Haber
Barış Annesi Fehime Turan yaşamını yitirdi