Ana SayfaToplumsal CinsiyetBir kadını darp edip cinsel saldırıya maruz bırakan akademisyen tutuklandı

Bir kadını darp edip cinsel saldırıya maruz bırakan akademisyen tutuklandı

HABER MERKEZİ – Ankara Üniversitesi’nde akademisyen olan bir erkek, kendi hastanesinde çalışan veteriner bir kadını darp edip cinsel saldırıya maruz bıraktı. Erkek tutuklanırken, üniversite bünyesindeki Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde yönetmeliğinde ‘cinsel taciz veya şiddet vakaları’na ilişkin yeni bir madde eklendi.

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde akademisyen olan Prof. Dr. Hasan B., kendisine ait Çayyolu Mahallesi’ndeki hayvan hastanesinde çalışan veteriner bir kadını darp edip cinsel saldırıya maruz bıraktı.

Hasan B. kadının şikayeti üzerine gözaltına alınıp tutuklandı ve üniversitedeki görevinden de açığa alındı.

Bunun ardından üniversite bünyesindeki Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (KASAUM) yönetmelik değişikliğine gidildi.

Yeni yönetmelikte merkezin etkinlik alanlarını düzenleyen 6’ncı maddeye ‘cinsel taciz veya şiddet vakaları’ ile ilgili yeni görev tanımı girdi.

Yeni maddenin kapsamı

Eski yönetmelikte merkezin amacı ‘Yurt içinde ve yurt dışında kadın sorunlarıyla ilgili her alanda araştırma yapmak ve eğitime yönelik faaliyetlerde bulunmak’ olarak tanımlanırken, yeni yönetmelikte, ‘Üniversiteye bağlı akademik birimlerde kadın ve toplumsal cinsiyet çalışmaları yürütmek’ ifadelerine yer verildi.

Merkezin etkinlik alanlarını düzenleyen yönetmelik maddesine ‘Üniversite mensuplarının maruz kalacakları cinsel taciz veya şiddet olayları ile ilgili soruşturmalarda görevlendirilmek üzere toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda uzman olanlardan oluşan soruşturmacı listesini önermek; mağdurlara hukuki, tıbbi ve psikolojik destek vermek’ görevi eklendi.

Ev içi şiddet de görev tanımına dahil

Yeni düzenlemeyle birlikte evlerdeki şiddet vakaları da merkezin çalışma alanlarına dahil edildi. ‘Ev içi adalet çerçevesinde cinsiyet temelli ayrımcılığa ve ev içi şiddete karşı politika ve çözüm üretmeye çalışmak’ görevi eklendi.

Merkez ayrıca, toplumsal cinsiyet eşitliği üzerinde düşünen çeşitli profesyonel iş dallarında çalışan uzmanlara, araştırmacılara ve öğrencilere sertifika programları da düzenleyecek.
Önceki Haber
Erdoğan: Seçim tartışmalarını geride bırakıp, asıl gündemimize odaklanmamız şart
Sonraki Haber
Rusya'da LGBTİ hakları eyleminde 11 aktivist gözaltına alındı