Ana SayfaGüncelBabacan’dan beklenen istifa ve açıklama: Yeni bir çalışma kaçınılmaz hale geldi

Babacan’dan beklenen istifa ve açıklama: Yeni bir çalışma kaçınılmaz hale geldi

HABER MERKEZİ – Yeni parti kuracağı söylenen eski başbakan yardımcısı Ali Babacan AKP Genel Merkezi’ne istifa dilekçesini sundu. Bu istifayı duyurduğu açıklamasında “Yeni çalışma başlatmak kaçınılmaz hale geldi” diyerek yeni parti hazırlıklarına ilişkin ilk resmi açıklamasını da yapmış oldu.

AKP’nin kurucularından eski başbakan yardımcısı Ali Babacan, AKP Genel Merkezi’ne istifa dilekçesini sundu.

Bunu yazılı bir açıklama ile duyuran Babacan, yeni parti hazırlıklarına ilişkin ilk resmi açıklamasını da kamuoyu ile paylaştı.

Babacan açıklamasında, “Türkiye’nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir” diyor, ‘her konuda beyaz sayfalarla işe başlamanın gerekliliğinden’ bahsediyor.

Babacan’ın basın kuruluşlarına gönderdiği yazılı açıklaması şu şekilde:

“Ağustos 2001 tarihinde kurucu üyesi olduğum Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 14 yıl MKYK üyeliği yaptım. 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra 13 yıl Bakanlar Kurulu Üyesi oldum. Bu süre içerisinde ülkemizin elde ettiği büyük başarılara katkı vermekten onur duydum.
“Görevde olduğum dönemlerde partinin kuruluş ilke ve değerlerini hem ülkemizde hem de dünyada inanarak savundum. Türkiye’nin tarihi dönüm noktalarında, doğruları için verilen büyük mücadelelerin bizzat içinde olmak benim için şeref oldu.
“Son yıllarda ise pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu. Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım. Aynı süreçte Türkiye yeni sınamalarla karşı karşıya kaldı. Dünya hızla değişti. Ülkemizde ise parlak bir gelecek vaat eden, bambaşka beklentileri olan, dinamik, yeni nesillerimiz var artık.
“İçinde bulunduğumuz şartlarda, Türkiye için yepyeni bir gelecek vizyonuna ihtiyaç vardır. Ülkemiz için her alanda doğru analizler, yeniden düşünülmüş stratejiler, planlar, programlar gerekmektedir. Çok çeşitli kesimlerle yaptığımız istişareler de bunu teyit etmektedir.
“Türkiye’nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Ben ve pek çok arkadaşım, böyle bir çalışma için büyük ve tarihi bir sorumluluk hissetmekteyiz.Bu süreçte aynı ahlaki ve toplumsal sorumluluğu hisseden çok sayıda insanla tanışmış olmak da bizim için çok sevindirici olmuştur.
“İnanıyorum ki, karşı karşıya olduğumuz sorunların çözümü, ancak, temsil gücü yüksek ve geniş bir kadro çalışmasıyla mümkün olacaktır. Beraberce çalışmak ve ortak aklı hedeflemek zorundayız. Çalışmalarımızın bağımsız ve özgür bir şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Her konuda beyaz sayfalarla işe başmak gerekmektedir.
“Bu gerçekler dikkate alındığında Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyeliğimin devam etmesi maalesef mümkün görünmemektedir. Bugün itibariyle istifa dilekçemi parti genel merkezine ulaştırdım. Hepimizin amacı ülkemizin itibarını yükseltmek, halkımızın refah ve mutluluğunu artırmak, Türkiye’yi hak ettiği güzel bir geleceğe ulaştırmaktır. İnsan hakları, özgürlükler, ileri demokrasi ve hukukun üstünlüğü vazgeçilmez ilkelerimizdir. Siyasete ilk girdiğim günden bu yana bunlar için canla başla çalıştım. Allah sağlık ve ömür verdiği sürece bundan sonra da çalışmaya devam edeceğim.”

Yeni parti tartışmaları

Siyaset kulislerinde bir süredir yeni parti çalışmalarını sürdüren Babacan’ın eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte hareket edeceği dillendiriliyor.

Son olarak, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Babacan’a partide kalmasını teklif ettiği ancak eski başbakan yardımcısının bu teklife sıcak bakmadığı belirtilmişti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
LGBTİ+ Film Platformu çevrimiçi erişime açıldı
Sonraki Haber
Usta görüntü yönetmeni Pierre Lhomme hayatını kaybetti