Ana SayfaGüncelFOX TV’ye üç kez yayın durdurma cezası

FOX TV’ye üç kez yayın durdurma cezası

HABER MERKEZİ – RTÜK, Fatih Portakal’ın sunduğu FOX TV Ana Haber programına üç kez yayın durdurma cezası verdi. Kanala, üst limitten idari para cezası da uygulandı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Fatih Portakal’ın sunduğu FOX TV Ana Haber programına üç kez yayın durdurma cezası verdi.

RTÜK, 30 Mart, 31 Mart ve 1 Nisan tarihlerindeki FOX Ana Haber’de ‘CHP’li belediyelerin yardımlarının engellenmesine’, ‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nın siyasallaşmasına’ ve ‘tüm devletlerin yoksullaştığına’ yönelik tespitler ‘ihlal’ olarak değerlendirildi.

İfadelerin tarafsızlığa aykırı bir şekilde halkın birlik ve beraberliğinin sağlanmasına zarar verici nitelikte olduğu kanaatine varan RTÜK, 6112 sayılı Kanun’un 8/1/b maddesinde yer alan, “Yayın hizmetleri, …Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” hükmü kapsamında FOX TV’ye üst limitten idari yaptırım (yayın reklam gelirlerinin yüzde 3’ünün ceza bedeli olarak alınmasına) ve üç kez program durdurma cezasına hükmetti.

Ayrıca, FOX TV’nin ‘İlker Karagöz İle Çalar Saat‘ programındaki ‘Ekmek kuyruğunda kavga‘ haberi nedeniyle yine üst limitten idari para cezası müeyyidesi uygulandı.

Erdoğan suç duyurusunda bulunmuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Portakal hakkında, sosyal medyada ‘yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik’ ifadeler paylaştığı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Fatih Portakal’ın attığı “Tekalifi Milliye hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz’ denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!” tweeti nedeniyle, Türk Ceza Kanunu’nun 299/1-2. maddesinde hükmü bulunan ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçu ve resen belirlenecek suçlar gereğince soruşturma yapılıp hakkında kamu davası açılması istenmişti.
Önceki Haber
DSÖ: Trump'ın maddi yardımları kesme kararını üzüntüyle karşılıyoruz
Sonraki Haber
'Corona'ya karşı ekonomik önlemler paketi komisyondan geçti