Ana SayfaEkonomiAB: Türkiye ekonomisi bu yıl yüzde 5’in üzerinde küçülecek

AB: Türkiye ekonomisi bu yıl yüzde 5’in üzerinde küçülecek

HABER MERKEZİ – AB Komisyonu’nun yayımladığı rapora göre, Covid-19 salgınının etkisiyle Türkiye ekonomisi 2020 yılının genelinde yüzde 5,4 küçülecek.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, bugün yayımladığı 2020 Yılı Bahar Ekonomik Görünüm Raporu’nda, yeni tip Corona virüsünün neden olduğu Covid-19 salgınının yol açtığı global kriz ile karşı karşıya kalan Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 5,4 daralacağını tahmin etti.

Komisyonun Türkiye için 2020 ve 2021 işsizlik oranı tahminleri yüzde 16,9 olurken, enflasyon beklentileri ise yüzde 11,4 ve 11,7 olarak ifade edildi.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre AB Komisyonu, Türkiye’nin global tedarik, değer zincirlerine yüksek entegrasyon ve turizm, taşımacılık gelirlerine bağımlılığı nedeniyle salgının etkilerine maruz kaldığını ifade etti.

Dış finansman kırılganlıkları ve 2018 ekonomik krizi öncesinde uygulanmakta olan genişlemeci politikaların Türkiye’nin Covid-19 salgınının etkilerini hafifletme için politika alanını sınırladığını savunan AB Komisyonu, bilanço ve dış finansman kırılganlıklarının en belirgin risk kaynağı olmayı sürdürdüğünü belirtti.

Komisyon raporunda, yurt içi talepte ve uluslararası ticarette bu yıl yaşanan keskin düşüşün ardından, uzun süreli, ısrarcı belirsizlik ve zayıf istihdam piyasasının Türkiye’nin 2021’de toparlanma gücünü zayıflatmasını beklediklerini ifade ederek, 2021 yılı için Türkiye ekonomisine yönelik GSYH büyüme tahminini yüzde 4,4 olarak ortaya koydu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Baharın gelişi ve doğanın uyanışı: Hıdrellez
Sonraki Haber
Meslek örgütlerinin seçim yönteminin değiştirilmesi iktidarın gündeminde