Ana SayfaDünyaCovid-19: Pandemide vaka sayıları giderek yükseliyor

Covid-19: Pandemide vaka sayıları giderek yükseliyor

HABER MERKEZİ – Küresel salgında Corona virüsü vaka sayısı 42 milyona, can kayıpları bir milyon 150 bine yaklaşıyor. Dünya çapında aktif vaka sayısı da hızla artıyor. Türkiye’de ise resmi verilere göre yeni ‘hasta’ sayısı iki binlerin üzerinde. Gelişmeler sayfamızda.

 


Bakan Koca: Vakaların yüzde 40’ı İstanbul’da

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter üzerinden İstanbul’daki Covid-19 vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40’ına, Ankara’nın ise 5 katına ulaştığını açıkladı.

Bakan Koca ayrıca, “İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, bakan yardımcılarımız, İl Sağlık Müdürümüz, saha koordinatörlerimiz ve başhekimlerimizle birlikte, salgının İstanbul’daki seyrini masaya yatırdık. Devam eden artışa karşı alınacak tedbirleri kararlaştırdık” dedi.


Fransa’da sokağa çıkma yasağı genişletildi

Artan Covid-19 vakaları nedeniyle Fransa’da, 24 Ekim itibarıyla 38 bölgede daha gece sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Başbakan Jean Castex, düzenlendiği basın toplantısında, ülkede salgının mevcut durumunun ciddi olduğunu belirtti.

Ülkede geçen hafta sağlık alanında olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini anımsatan Castex, ülkede 24 Ekim Cumartesi günü itibarıyla 38 yeni bölgede 6 hafta süreliğine 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını söyledi.

Castex, 66 milyon nüfuslu ülkede bu uygulamanın 46 milyon kişiyi kapsadığı bilgisini de paylaştı.

Fransız Polinezyası’nda da aynı saatlerde sokağa çıkma yasağı getirildiğini ifade eden Castex, Covid-19 tedbirlerinin gelecek hafta tekrar değerlendirileceğini, gerek görülmesi halinde önlemlerin sıkılaştırılacağını belirtti.

Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı yeni yerler şöyle:

 • Ain, Alpes-Maritimes, Ardèche, Ardennes, Ariège, Aube, Aveyron,  Bas-Rhin, Calvados, Corse du Sud, Côte-d’Or, Drôme, Gard, Haute-Corse, Haute-Loire, Haute-Savoie, Haute-Vienne, Hautes-Alpes, Hautes-Pyrénées, Ille-et-Vilaine, Indre-et-Loire, Jura, Loiret, Lozère, Maine-et-Loire, Marne, Meurthe-et-Moselle, Oise, Pas-de-Calais, Puy-de-Dôme, Pyrénées-Atlantiques, Pyrénées-Orientales, Saône-et-Loire, Savoie, Tarn, Tarn-et-Garonne, Var, Vaucluse. Ayrıca Büyük Okyanus’ta bulunan Fransız Polinizasyası’nda da yasak uygulacak.

17 Ekim’de de Paris, Grenoble, Lille, Lyon, Aix-en-Provence, Marsilya, Rouen, Toulouse ve Montpellier’de 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlanmıştı.

Ülkede ve Avrupa’daki günlük en yüksek vaka sayısı

Fransa’da son 24 saatte 41 bin 622 kişide Covid-19 tespit edildi.

Söz konusu bu vaka sayısı salgının başından bu yana ülkede ve Avrupa’da kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısı oldu.

Ülkedeki toplam vaka sayısı ise 999 bin 43’e yükseldi.

165 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybının 34 bin 210’a ulaştığı ülkede, son 7 günde hastanelerde tedavi altına alınan 10 bin 166 kişiden bin 627’sinin yoğun bakımda tedavisi sürüyor.

Ülkede Covid-19 testlerinin pozitif çıkma oranı ise yüzde 14,3’e ulaştı.


Nedeni vaka artışı: Yunanistan’da gece sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Yunanistan’da başkent Atina ve Selanik’in de aralarında olduğu çok sayıda kentte, artan Covid-19 vakaları nedeniyle 00.30-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Başbakan Kiryakos Miçotakis, televizyonlardan canlı yayımlanan konuşmasında, Atina ve Selanik başta olmak üzere ülkede vakaların yoğun olduğu bölgelerde saat 00.30’dan 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı getirileceğini açıkladı.

Tüm ülkede halihazırda kapalı alanlarda uygulanan maske zorunluluğunun kapsamına açık alanların da dahil edileceğini söyleyen Miçotakis, yeni tedbirlerin Cumartesi günü (24 Ekim) saat 06.00’dan itibaren uygulanacağını dile getirdi.

Öte yandan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 882 yeni tanı ile salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldığı bildirildi.

Son 24 saatte 15 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği aktarılan açıklamada, 90 hastanın entübe durumda olduğu belirtildi.


TTB raporu: 150 bin kişi evde tedavi görüyor, 461 bin kişi izolasyonda

Türk Tabipleri Birliği’nin Ekim ayı “Aile Hekimliği Pandemi Anketi” raporuna göre, Türkiye genelinde 150 bin kişi tedavi görüyor, 461 bin kişi de izole edilmiş durumda. Raporda İstanbul’un Nisan ayından daha riskli bir döneme girdiği vurgulanarak, ikinci dalganın aşılamayabileceği belirtildi.


Sağlık Bakanlığı: Son 24 saatte 71 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 102 ‘yeni hasta’ tespit edildi
Sağlık Bakanlığı’nın “Türkiye Covid-19 Hasta Tablosu”na göre, toplam ‘hasta’ sayısı 355 bini aştı.

22 Ekim Perşembe günü Türkiye’de 117 bin 198 test yapıldığı ve 2 bin 102 ‘yeni hasta’ tespit edildiği açıklandı.

Bir gün içinde 71 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği, bin 591 kişinin ise hastalığı atlattığı bildirildi.

Böylece toplam ‘hasta’ sayısı 355 bin 528’e, toplam can kaybı ise 9 bin 584’e yükseldi.


Covid-19 tanısı konulan Belçika Dışişleri Bakanı Wilmès yoğun bakıma kaldırıldı

Corona virüsü testi pozitif çıkan Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sophie Wilmès, durumunun giderek kötüleşmesi üzerine yoğun bakımda tedavi altına alındı.

45 yaşındaki Wilmès, 17 Ekim’de Covid-19 testinin pozitif çıktığını duyurmuştu.

Wilmès, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ev dışında gerekli önlemleri aldığını, enfeksiyonun muhtemelen aile çevresinden bulaşmış olabileceğini belirterek, “Ne yazık ki vakaların çoğalması, kimsenin güvende olmadığını gösteriyor. Kendinize ve özellikle birbirinize iyi bakın” demişti.

Belçika, son dönemde hızla artan Corona virüsü vakaları nedeniyle, Çekya’nın ardından Avrupa’da ikinci dalgayı en ağır yaşayan ikinci ülke haline geldi.


Bilim Kurulu üyesi: İstanbul’da vaka artışının nedeni tatil dönüşleri

Fotoğraf: İstanbul / DHA

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, İstanbul’da Corona virüsü vakalarındaki artışa ilişkin, “Eylül ayından itibaren memleketlerinden dönenler, özellikle tatil yerlerinden İstanbul’a dönenler ile birlikte orada bir hareketlenme oldu. Bunu bekliyorduk” dedi.

“Bu dönüşlerle beraber sayılarda ufak da olsun artış bekliyorduk ama sayılar İstanbul’da artmakta” diyen Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ankara’da son zamanlarda ciddi anlamda azalma yaşadık. 1 ay öncesine göre çok daha iyi durumdayız. Öncesinde de elimizden geleni yapıyorduk; ama sayıların azalmasıyla da birlikte sağlık sistemi daha yeter pozisyona geldi.

“Kapalı mekanlarda geçirilen vakit çok önemli. Mümkün olduğu kadar kapalı alanlarda olmamaya, kalabalıklara girmemeye; beraberinde aile içi bulaşlar bizim için problem. Ev içerisinde virüs genellikle dışarıdan getiriliyor. Ve tüm aile enfekte oluyor.”


Bakan Koca en riskli şehirleri açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre, İstanbul’la birlikte İzmir, Antep, Maraş, Eskişehir, Denizli, Adıyaman ve Aydın Corona virüsü salgınında en riskli kentler.

Koca, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ülke genelinde ‘vaka artışı’ yaşandığını ve maskenin öneminin arttığını vurguladı.


İspanya’da toplam vaka sayısı 1 milyonu aştı

Fotoğraf: AFP

İspanya’da Corona virüsü tespit edilenlerin sayısı 1 milyonun üzerine çıktı.

Ülkede Covid-19 tanısı konulan kişi sayısı bugün itibariyle 1 milyon 46 bin.

Son verilerle birlikte İspanya, Avrupa’da 1 milyon eşiğini geçen ilk, dünyada ise altıncı ülke oldu.

Daha önce ABD, Hindistan, Brezilya, Rusya ve Arjantin’de vaka sayıları 1 milyonun üzerine çıkmıştı.


Almanya’da vaka sayısı ilk kez 10 binin üstüne çıktı

Almanya’da salgının başından bu yana bir gün içindeki en yüksek vaka sayısı kaydedildi.

Son 24 saat içinde Corona virüsü tespit edilen kişilerin sayısı 11 bin 287 olarak kayıtlara geçti.

Böylece ülkede günlük yeni vaka sayısı ilk kez 10 binin üstüne çıkmış oldu.

Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) son açıkladığı durum raporunda “Şu anda Almanya’daki nüfus içerisinde bulaşmaların ivmelenerek arttığı gözlemlenmektedir” denilmiş ve halktan pandeminin yayılmasını engellemek için alınan tedbirlere eksiksiz bir şekilde uyması istenmişti.

Almanya’da 22 Ekim itibarı ile 392 bin 49 kişi virüse yakalandı, Covid-19 kaynaklı ölümler ise 9 bin 905 olarak kayıtlara geçti.


Dünya çapında vaka sayısı 42 milyona yaklaşıyor

Tokyo, Japonya (Fotoğraf: EPA-EFE)

Dünya genelinde Covid-19 salgını verilerinin derlendiği “Worldometers” adlı internet sitesinin aktardığına göre;

 • Corona virüsü vakaları: 41,487,185
 • Can kayıpları: 1,136,341
 • İyileşenler: 30,914,158
 • Aktif vakalar: 9,436,686

Vaka sayısının en yüksek olduğu ilk beş ülke şöyle:

 • ABD (8,584,819)
 • Hindistan (7,706,946)
 • Brezilya (5,300,649)
 • Rusya (1,447,335)
 • İspanya (1,046,641)

Can kaybı sayısının en yüksek olduğu ilk beş ülke ise şöyle:

 • ABD (227,409)
 • Brezilya (155,459)
 • Hindistan (116,653)
 • Meksika (87,415)
 • Britanya (44,158)

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
TTB raporu: 150 bin kişi evde tedavi görüyor, 461 bin kişi izolasyonda
Sonraki Haber
George Floyd'u öldüren polis hakkındaki '3. dereceden cinayet' suçlaması düşürüldü