Ana SayfaDünyaDSÖ: Virüsün panzehiri dayanışma, hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz

DSÖ: Virüsün panzehiri dayanışma, hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz

HABER MERKEZİ – Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, “Bu virüs, uzun süre bizimle olacak” diyerek Corona virüsü konusunda uyarıda bulundu ve virüsün panzehirinin “küresel dayanışma” olduğunu vurguladı. Ayrıca Ghebreyesus, “Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu öncülüğünde düzenlenen ‘Koronavirüs Küresel Mukabele Uluslararası Taahhüt Etkinliği’ne 40 ülkeden liderin katıldığını belirten Ghebreyesus, yeni tip Corona virüsünün yol açtığı Covid-19 aşısı, teşhisi ve tedavilerinin araştırılması ve geliştirilmesi için toplam 7,4 milyar dolar taahhüt edildiğini söyledi.

Euronews’te yer alan habere göre Ghebreyesus, etkinliğin küresel dayanışmanın ‘güçlü ve ilham verici bir göstergesi’ olduğuna işaret ederek, “(Covid-19’dan) herkes eşit şekilde korunmalı. Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz” dedi.

Dünya genelinde bazı ülkelerde yeni vaka ve ölümlerin sayısı azalırken, diğerlerinde arttığına vurgu yapan Ghebreyesus, “Bu yüzden bağış etkinliği çok önemliydi. Bu virüs, uzun süre bizimle olacak. Onu yenecek araçları geliştirmek ve paylaşmak için bir araya gelmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus, “Bu virüsün panzehiri ulusal birlik ve küresel dayanışmadır. Bu virüse karşı panzehir, insan ruhudur” diye ekledi.

DSÖ’den ‘Remdesivir’e yeşil ışık

Öte yandan DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, “Remdesivir” adlı antiviral ilacın Covid-19 tedavilerinde kullanılmasına ilişkin bir soruya “İlacın potansiyel kullanımı için orada (ABD’de) umut sinyalleri var” yanıtını verdi.

İlacı üreten Gilead ilaç şirketiyle DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus’un en üst düzeyde doğrudan görüştüğü bilgisini aktaran Ryan, ilacın küresel çapta “dayanışma” denemelerinin başlayacak olmasından memnuniyet duyduklarını kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA), Covid-19 tedavisi için “Remdesivir”e ‘acil durum onayı’ verdiğini duyurmuştu.

Previous post
YÖK duyurdu: YKS'de baraj 10 puan düştü
Next post
Ölüm orucundaki İbrahim Gökçek için konser başvurusu yapılıyor