Ana SayfaÇalışma YaşamıYedi işçinin can verdiği patlamanın yaşandığı fabrikanın sahiplerine gözaltı

Yedi işçinin can verdiği patlamanın yaşandığı fabrikanın sahiplerine gözaltı

HABER MERKEZİ – Sakarya Hendek’teki yedi işçinin can verdiği patlamanın yaşandığı havai fişek fabrikasının sahipleri Ali Rıza Coşkun ve oğlu Yaşar Coşkun gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında fabrika müdürü, iş güvenliği uzmanı ve iki ustabaşı tutuklanmıştı.

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında, 3 Temmuz’da yaşanan patlamanın ardından başlatılan soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca patlamaya ilişkin sürdürülen soruşturma kapsamında fabrika sahipleri Ali Rıza Coşkun ve oğlu Yaşar Coşkun’un gözaltına alındığı bildirildi.

Fabrika sahiplerinin patlamanın üzerinden dört gün geçmesinin ardından gözaltına alınması ise tepki çekti.

Soruşturma kapsamında A.A. (fabrika sorumlu müdürü), H.A.V. (fabrika müdürü/genel ustabaşı), E.Ö. (genel ustabaşı) ve A.B. (iş güvenliği uzmanı) “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan tutuklanmıştı.

Ne oldu?

3 Temmuz’da Sakarya’nın Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm alan üzerine kurulu havai fişek fabrikasında, büyük bir patlama meydana geldi.

Patlamanın ardından çıkan yangın, hem havadan hem de karadan müdahaleyle uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alındı. Patlamanın şiddetiyle fabrikanın yakınında bulunan bazı ev ve binalarda hasar meydana geldi.

Kentin birçok noktasından duyulan patlama sonucunda fabrikada bulunan yedi işçi hayatını kaybetti, 120’yi aşkın kişi de yaralandı.

Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle: Sebahattin Tepeçınar, Havva Çelik, Halis Yılmaz, Muhammet Çanakçı, Muhammet Aygün, Erhan Ateş ve Ramazan Kor.

İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) aktardığı bilgilere göre patlamanın gerçekleştiği fabrikada 2007 yılından bu yana çeşitli yıllarda pek çok kez benzer patlamalar gerçekleşti, hayatını kaybeden ve yaralanan işçiler oldu ancak fabrika isim değişiklikleri ile faaliyetine devam etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “Mart ayında burayla ilgili bir denetim gerçekleştirildi. Bütün bu patlayıcı yanıcı maddelerin üretimini yapan yerlerle ilgili denetim sıklıkla devam etmektedir” diye konuştu.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, patlamanın yaşandığı fabrikanın deposunda 110 ton patlayıcı ve havai fişek olduğunu açıkladı.

Öte yandan DHA’nın haberine göre Ankara Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Laboratuvarı’nda, patlamanın ardından alınan numuneler üzerinde yapılan kimyasal analizlerde, patlayıcı ve sabotaj izine rastlanılmadığı belirtildi.
Önceki Haber
Görevden alınan Sur Belediye Eşbaşkanı Özdemir’e 8 yıl 9 ay hapis
Sonraki Haber
Türk-İş: Kıdem tazminatına dokunulursa genel greve gideriz