Ana SayfaDünyaCovid-19 pandemisi: Can kayıpları 1,6 milyona yaklaşıyor

Covid-19 pandemisi: Can kayıpları 1,6 milyona yaklaşıyor

HABER MERKEZİ – Dünya genelinde Corona virüsü nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 1 milyon 600 bine yaklaştı. Toplam vaka sayısı da 68 milyon bandında seyrediyor. Can kayıplarının hızla arttığı Türkiye’de ise resmi verilere göre toplam ‘hasta’ sayısı 552 bini aşmış durumda. Gelişmeler sayfamızda.

 


Bakan Koca: Nisan ayına göre günlük vaka sayısında 5 kattan fazla, vefatlarda ise yüzde 55 artış bulunmakta

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor.

Bugün itibarıyla toplam yapılan test sayısının 20 milyonu bulduğunu ifade eden Koca, “Pozitif vaka sayısı bir buçuk milyonu aştı. Tedbirlerimizi sıklaştırıyoruz. Nisan ayına göre günlük vaka sayısında 5 kattan fazla, vefatlarda yüzde 55 artış bulunmaktadır” diye konuştu.

Hastanelerin ve sağlık çalışanlarının gittikçe artan bir yükü karşılamaya çalıştığını belirten Koca “En ufak bir gevşemeye tahammülümüz yok” dedi.

Devam edecek…


Koca: Çin aşısını beğenmezsek ödeme yapmayacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’de üretilen ve Türkiye’nin 50 milyon doz için anlaştığı aşıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı’ya konuşan Koca, “Beğenmezsek ödeme yapmayacağız bu aşıya. Bu şekilde aşı anlaşması yapabilmiş tek ülkeyiz. Siparişimizi verirken bunu anlaşmaya koyduk. Bizdeki sonuçlar yeterince etkin olmaz ise aşıları iade etme ve beş kuruş bile ödememe hakkımız var” dedi.

Koca, yazdan önce 50 milyon kişinin aşılanmasını hedeflediklerini de belirtti.


SES: Pandemi ve Aşı İzlem Kurulu oluşturulmalı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Corona virüsü aşısına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

SES, toplumsal bağışıklık açısından çok önemli olan aşıyla ilgili emek ve meslek örgütlerinin sürece dahil edilmesi çağrısında bulundu.

Hükümetin pandemi sürecinde yaşadığı olumsuz pratik, sağlık emekçileri ve halk nezdinde düştüğü güvensiz durum pandemiyle mücadelede en önemli başlıklardan olan bağışıklama yöntemine yani aşıya karşı da ciddi bir güvensizlik oluşturmaktadır.

Çeşitli önerilerin de yer aldığı SES açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

 • Bağışıklamanın öneminin en fazla farkında olan ve virüs yüküne en fazla maruz kalan, en çok hastalanan ve hayatını kaybeden grup olan sağlık emekçilerinin Kovid’e karşı geliştirilen aşılarla ilgili doğru ve güvenilir bilgilendirilmesi gerekmektedir. Halkın bilgilendirilmesine temel katkıyı sağlık emekçilerinin sunduğu hesaba katıldığında konunun önemi daha da net anlaşılmaktadır. Bunun için de sağlık alanındaki emek meslek örgütlerinin temsilcilerinin içinde yer alacağı yeni bir Pandemi ve Aşı İzlem Kurulu kurulmalıdır.
 • Faz-3 çalışmaları tamamlanıp toplumla paylaşılmadan aşı yapılmasına başlanmamalıdır. Şirketler değil bağımsız akademik izlem grupları açıklama yapmalıdır.
 • Aşıların ticari bir meta haline getirilmemesi, şirketlerin kar edeceği bir alana dönüştürülmemesi ve altyapısı uygun olan tüm ülkelerce üretilebilmesi için patente tabi tutulmamalıdır. Bu konuda Türkiye de uluslararası düzlemde baskı unsuru olmalı ve DSÖ başta olmak üzere BM, AB gibi kurumlar nezdinde girişimler yapmalıdır.
 • Tüm topluma yetecek kadar aşı tedarik edilmeli ve yapılacak tüm aşılar ücretsiz olmalıdır.
 • Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce sağlık alanındaki emek ve meslek örgütlerine kulak vermeye davet ediyoruz.

Bilim Kurulu toplanıyor

Koronavirüs Bilim Kurulu bu akşam saat 17.00’de bir araya gelecek.

Toplantının ardından saat 19.00’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklama yapması bekleniyor.


“Aydın’da bir ayda 400 sağlık çalışanı ‘Corona’ya yakalandı”

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Aydın Şubesi Eşbaşkanı Öznur Özağaç, kentte Kasım ayındaki Corona virüsü vakalarını ve son durumu açıkladı.

Buna göre, bir ayda 400 sağlık emekçisi virüse yakalandı, yoğun bakım servislerinde ise doluluk oranı yüzde 70’e ulaştı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Esra Solin Dal’a konuşan Özağaç, salgının ülkede hızla arttığını ve salgını önlemeye dönük geliştirilen kısıtlamaların yetersiz olduğunu ifade etti.

“Sağlık çalışanlarının sayıca yetersizliğinin yanı sıra fazla mesai, izin, istifa ve emeklilik haklarının iptal edilmesi sağlık çalışanlarını tüketti. Aydın’da Eylül ayı itibariyle vakalar hiç azalmadı, giderek arttı. Vaka artışlarıyla beraber Sağlık Bakanlığı’nın izin, istifa ve emeklilik haklarını iptal edilmesi kararları doğru değildir. Şuanda sağlık çalışanlarının çoğu tükenmişlik sendromu yaşıyor.”

Bu süreçte Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen sağlıkçıların biran önce işlerinin başına dönmesi gerektiğini belirten Özağaç, “Sağlık çalışanları eksikliği nedeniyle bazı kurumlar, testi pozitif çıkan bir sağlık çalışanını 7’nci gününde çağırabiliyor. Semptom devam etsin veya etmesin ikinci teste bakılmaksızın 10’uncu gün işe tekrar başlanıyor. Bu durum kurumlara göre değişiyor ve bu da bulaş riskini daha fazla artırıyor” diye konuştu.

Kasım ayı içerisinde sadece Atatürk Devlet Hastanesi’nde 120 ile 130 arasında sağlık çalışanlarının Covid-19 testinin pozitif çıktığını tespit ettiklerine dikkat çeken Özağaç, “Bu ne demek günde 4-5 sağlık çalışanı koronavirüse yakalanıyor. Birçok hastanemizde hala çalışmaya uygun Kovid-19 servisleri yok” ifadelerini kullandı.


Dünya genelinde aktif vaka sayısı 19,5 milyonu aştı

Fotoğraf: Danimarka / Reuters

Dünya genelinde Corona virüsüne yakalanan ancak henüz hastalığı atlatamayanların sayısı (aktif vakalar) 19,5 milyonu aşmış durumda.

Covid-19 salgını verilerinin derlendiği “Worldometers” adlı internet sitesinin aktardığına göre;

 • Corona virüsü vakaları: 68.568.678
 • Can kayıpları: 1.563.132
 • İyileşenler: 47.462.801
 • Aktif vakalar: 19.542.745

Vaka sayısının en yüksek olduğu ilk beş ülke şöyle:

 • ABD (15.591.709)
 • Hindistan (9.735.975)
 • Brezilya (6.675.915)
 • Rusya (2.515.009)
 • Fransa (2.309.621)

Can kaybı sayısının en yüksek olduğu ilk beş ülke ise şöyle:

 • ABD (293.398)
 • Brezilya (178.184)
 • Hindistan (141.398)
 • Meksika (110.874)
 • Britanya (62.033)

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
HDP'den Erdoğan’a Demirtaş tepkisi
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.