Ana SayfaGüncelGazeteci Cem Bahtiyar hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla dava

Gazeteci Cem Bahtiyar hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla dava

HABER MERKEZİ – Gazeteci Cem Bahtiyar hakkında, Twitter’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilişkin bir paylaşımında yaptığı “Yav he he” yorumu gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dava açıldı.

Gazeteci Cem Bahtiyar’a, Twitter’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Tüm dünyaya sesleniyorum bedeli ne olursa olsun Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin güneyinde devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz” paylaşımına “Yav he he” yorumu yaptığı için “Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği iddiasıyla dava açıldı.

Hakkında açılan davaya ilişkin Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’e konuşan Bahtiyar, “İçerisinde hiçbir kötü söz içermeyen, hangi tarafa çekerseniz çekin hakaret anlamına getiremeyeceğiniz 3 kelime, suçlamaya delil olarak yazılmış. En ufak bir eleştiriye bile tahammülsüz bu kibrin saltanatında, adalet sarayları da ne yazık ki birer yargı noterine dönüşmüş durumda” ifadelerini kullandı.

Bandırma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Bahtiyar hakkında hazırlanan iddianamede, Twitter’da “Erdoğan yargılanacak 21 Cenevre’de olabilir” yazılı görselin altına Bahtiyar’ın “Erdoğan’ın yargılanması için 50 bin imza Birleşmiş Milletler’e sunulacak” yorumu da suç sayıldı.

Bahtiyar, ifadesinde suçlamaları kabul etmediğini belirtti.

200 bine yakın yurttaş hakkında benzer absürt isnatlarla soruşturma açıldığını vurgulayan Bahtiyar, “En ufak eleştiriye bile tahammülleri yok” dedi.

Biz gazetecilerin üzerindeki baskıları bir yana bırakalım, sıradan bir sokak röportajında fikrini beyan eden, ekonomik sorunlardan bunalmış vatandaşlar apar topar gözaltına alınıyor. Ülkenin kanayan yaralarına dair haber, yazı ve sair bir paylaşımınızla terörize ediliyor, hiyerarşisini, tarihini, amacını hatta belki açılımını bile bilmediğiniz örgütlerle kolayca ilişkilendirilebiliyorsunuz.

Gazetecilere yıldırım hızıyla ‘suçu ve suçluyu övme’ suçundan soruşturma açan savcılar, suçları yargı önünde tescillenmiş, hükmü verilmiş çete liderlerine sahip çıkan siyasilere kılını kıpırdatamıyor. En ufak bir eleştiriye bile tahammülsüz bu kibrin saltanatında, adalet sarayları da ne yazık ki birer yargı noterine dönüşmüş durumda.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Somali'de bombalı saldırı: Can kayıpları var
Sonraki Haber
2020'de erkekler 300 kadını öldürdü, 171 kadının ölümü de şüpheli