Ana SayfaDünyaRusya’dan ABD’nin yaptırımlarına yanıt

Rusya’dan ABD’nin yaptırımlarına yanıt

HABER MERKEZİ – ABD’nin Rusya diplomatlarını sınır dışı etme kararı sonrası, Rusya da 10 ABD’li diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

ABD yönetimi, Rusya’nın siber saldırı girişimi ve başkanlık seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle Moskova’ya yönelik yaptırım kararı almıştı.

Rusya’lı 10 diplomatını sınır dışı edilmesinin yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşlar yaptırım listesine eklenmişti.

ABD’nin bu kararına Rusya’dan yanıt geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Rusya diplomatlarını sınır dışı etme kararına karşılık, ABD’li 10 diplomatı sınır dışı edeceklerini açıkladı.

“ABD’li 10 diplomatın Rusya’yı terk etmesini teklif edecek”

Lavrov, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakovic ile başkent Moskova’da bir araya gelmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Rusya’ya karşı yeni yaptırım uygulamalarına yönelik açıklamalarda bulundu.

ABD’nin 10 Rus diplomatı sınır dışı etme yönünde karar aldığını anımsatan Lavrov, mütekabiliyet gereği atılacak adımları bildirerek, “Moskova, ABD’li 10 diplomatın Rusya’yı terk etmesini teklif edecek” dedi.

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nde Rusyalı ve üçüncü ülke vatandaşların çalıştırılmaması yönünde prosedürü başlatacaklarını da belirten Lavrov, ABD’nin Rusya’daki diplomatik temsilciliklerindeki çalışanların kontrolsüz kısa süreli seyahatleri uygulamasına son verileceğini söyledi.

Lavrov, ABD’nin Rusya politikasını sürdürmesi halinde, ABD’den Rusya’da çalışan diplomat sayısını 300’e düşürmesini isteyeceklerini de belirtirken, Rusya’daki ABD’li sivil toplum kuruluşları için de “Rusya’nın iç işlerine açık açık müdahale eden Amerikan sivil toplum kuruluşları ve vakıfların ülkemizdeki faaliyetlerini kısıtlayacağız ve durduracağız” dedi.

Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov’un Moskova’ya istişareler için daha önce çağrıldığını hatırlatan Lavrov, bu istişarelerin sürdüğünü dile getirdi.

Lavrov, Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov’un ABD’nin Moskova Büyükelçisi John J. Sullivan’ın istişareler için ülkesine dönmesini önerdiğini aktardı.


  ABD'den Rusya'ya yeni yaptırımlar: 10 Rus diplomatı sınır dışı ediyorÖnceki Haber
Bursa'da iş cinayeti: İş makinesinin altında kalan işçi hayatını kaybetti
Sonraki Haber
CHP'li ve HDP'li 20 milletvekili hakkında daha fezleke