Ana SayfaGüncelSiirt’te Kürt rapçi vicdani reddini açıkladı

Siirt’te Kürt rapçi vicdani reddini açıkladı

HABER MERKEZİ – Siirt’te yaşayan rapçi Beşir Tapu, zorunlu askerliği kabul etmediğini ve “Savaşın olmadığı bir dünyanın mümkün” olduğunu vurgulayarak vicdani reddini açıkladı.

Zorunlu askerlik yapmayı kabul etmeyen Kürt rapçi Beşir Tapu (Gewr), vicdani reddini açıkladı.

Siirt’te yaşayan Tapu, videoya çekip basın kuruluşlarına gönderdiği kayıtta, bu kararı nasıl aldığını şu sözlerle anlattı:

1991 yılında Siirt’te bağlı Herekol Dağı’nda göçebe (Koçer) bir ailede dünyaya geldim. 7-8 yaşıma kadar göçebe hayatı yaşadım. Daha 4 yaşındayken bazı askeri operasyonlar sırasında askerlerin, çadırlarımızı yakmasına, hayvanlarımızı öldürmesine ve büyüklerimizin çırılçıplak soyularak işkence edilmesine şahitlik ettim.

Siirt’in bir kenar mahallesinde yerleştikten sonra okula başladım. 2012-2014 yıllarında Mersin Üniversitesi’nde Yaşlı Bakımı Bölümü’nü bitirdim. DGS ile Lefke Avrupa Üniversitesi’ne Beslenme ve Diyetetik Bölümü’ne tam burslu olarak yerleştim, ama Lefke Avrupa Üniversitesi’nde okurken Roboski Katliamı anması kapsamında bir tiyatro oyununda oynadığım için tam burs hakkım elimden alınarak tam ücretliye dönüştürüldü.

Bir yandan çeşitli işlerde -cafe, bar, inşaat- çalışarak bir yandan da borç alarak okul ücretini ödedim ve üniversiteyi bitirdim. Benim durumumda olan binlerce üniversite mezunu genel işsizlik sorunu ve KPSS alımlarının yetersizliğinden kaynaklı iş bulamıyor ve çeşitli işlerde çalışmak zorunda bırakılıyor. Hemen hemen her yıl üniversite mezunları KPSS sınavından geçemediği ve iş bulamadığı için intihar ediyor.

Devlet insanlığa karşı suç işliyor. Devlet aygıtı, ulusların hak, hukuk ve özgürlüklerini korumak yerine maalesef iktidarların kendi menfaatlerini koruma işlevi görüyor. İktidarlar varlığını korumak için halklara, doğaya ve insanlığa karşı suç işliyor. Militarizmi besleyen egemen güçlerin savaş politikalarına dur demek ve insanın, doğanın korunması için ‘Vicdani ret’ hakkımı kullanıyorum. Savaş, bireylerde ve toplumda yıllarca devam eden travmalara yol açmakta, toplumları göçe zorlamaktadır. Yürütülen bu kirli savaşın bir parçası olmak istemiyorum. Bu savaş benim savaşım değil. Doğa, hayvan ve insan haklarını korumak için savaş sadece bir bahanedir. Savaşın olmadığı bir dünya mümkündür.

Beşir Tapu’nun vicdani reddini açıklamasıyla, son dönemde Siirt’te vicdani reddini açıklayanların sayısı dörde yükseldi.

Vicdani ret nedir?

Vicdani Ret Derneği’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre en basit anlamıyla vicdani ret, kişinin ahlaki tercihleri, dini inancı ya da politik görüşleri nedeniyle askere gitmeyi ret etmesidir. Vicdani veya dini gerekçelerle askerlik yapmamak, din ve vicdan özgürlüğü kapsamında bir haktır.

Türkiye Anayasası’nı her vatandaşa din ve vicdan özgürlüğü hakkı tanımaktadır. Yine Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile Medeni ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’nde de bu hak sözleşmeye taraf tüm ülkelerin vatandaşlarına tanımak zorunda olduğu haklar arasında din ve vicdan özgürlüğü hakkı bulunmaktadır.

Her ne kadar yasal düzenleme yapılmamışsa da Türkiye’de vicdani ret hakkının olduğu söylenebilir. Ancak bu hak, hükümet tarafından bu hakkın ne şekilde kullanılacağı yönünde yasal düzenleme yapılmadığından sürekli ihlal edilmektedir.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Ermenistan'da siyasi kriz: Ordu ile Paşinyan arasında istifa düellosu
Sonraki Haber
İmamoğlu'ndan Erdoğan'a: İnatlaşmayı marifet görenlere 23 Haziran’ı hatırlatıyorum