Ana SayfaGüncelİmamoğlu’ndan Erdoğan’a: İnatlaşmayı marifet görenlere 23 Haziran’ı hatırlatıyorum

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a: İnatlaşmayı marifet görenlere 23 Haziran’ı hatırlatıyorum

HABER MERKEZİ – CHP’li İBB Başkanı İmamoğlu, “Kanal İstanbul’u inadına yapacağız” diyen AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “İstanbul’la inatlaşmayı hala kendisine marifet görenlere, 23 Haziran’ı hatırlatıyorum. ‘İlla inatlaşacağım’ diyenlere de ‘İstanbul, burada’ diyorum. Ama unutulmasın, İstanbul bir şeyi kanıtlamıştır; İstanbul, 1’den büyüktür. Nokta” yanıtını verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ’nin Ataköy’de başlattığı atık su tüneli inşaatını gerçekleştirecek TBM cihazının yer altına indirilme törenine katıldı.

Törenin ardından gazetecilerin AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İnadına Kanal İstanbul’u yapacağız” sözlerini anımsatması üzerine İmamoğlu, bunun gündem değiştirme çabası olduğunu belirtti.

“İnadına diye bir şey olmaz” diyen İmamoğlu, Gare’de yaşanan ölümleri hatırlatarak, “Birilerinin müjde açıklamasının, daha sonra, ‘Niçin başarısız olduk’ açıklamasına döndüğünün henüz milletin vicdanında cevabı verilmedi. Böylesi acı bir olayı unutturmak, başka gündemlerle süreci alabora etme çabası bu. Kesinlikle ve kesinlikle, insanların bu günlerde yaşadığı o acının dışında bir gündeme taşıma çabası” diye konuştu.

İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ben, buna alet olmayacağım. İstanbul’da; kanalmış, vesaireymiş başka gündemler yaratmak… Halbuki bugün, şehitlerimizin acısı var. Daha başka gündemler de var; yoksulluk var, işsizlik var. Türkiye tarihinde ilk defa insanlar ekmek kuyruğuna giriyor. Pandemiyle mücadele var. İnsanlar, can mücadelesi veriyor. Bunlar varken, beni açıkçası tıka basa dolu kongre salonlarında söylenenler, bu şekilde gündem dışı akılla söylenenler ilgilendirmiyor.

CHP’li İmamoğlu, gazetecilerin, “Cumhurbaşkanı’nın size yönelik, ‘Fantezi peşinde, bizse dertliyiz’ şeklinde sözleri oldu” hatırlatmasını ise şu şekilde yanıtladı:

Tatilmiş, şuymuş, buymuş gibi… Neredeyse 2 yıl geçmiş bu gündemin üzerinden, hala bunların konuşuluyor olması üzücü. Ama şaşırmıyorum. Siz de biliyorsunuz ki, 4,5 yıl önceki, 5 yıl önceki konuşmaları birebir tekrar eden bir anlayıştan başka bir şey beklemem zaten. Aynı metinle, aynı dille konuşma yapılan anlayıştan başka bir şey beklemiyorum. İstanbul’un gündemi başka. İstanbul’la inatlaşmayı hala kendisine marifet görenlere, ben, 23 Haziran’ı hatırlatıyorum. İstanbul’la inatlaşılmaz. ‘İlla inatlaşacağım’ diyenlere de açıkçası ben, ‘İstanbul, burada’ diyorum. Ama unutulmasın, İstanbul bir şeyi kanıtlamıştır; İstanbul, 1’den büyüktür. Nokta.

  Erdoğan: Kanal İstanbul'u inadına yapacağız

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Siirt’te Kürt rapçi vicdani reddini açıkladı
Sonraki Haber
Cinsel saldırı faili Umut Karagöz'e 22 yıla kadar hapis istemi