Ana SayfaGüncelYaşar Kemal ölümünün altıncı yılında anılacak

Yaşar Kemal ölümünün altıncı yılında anılacak

HABER MERKEZİ – Edebiyatın usta kalemi Yaşar Kemal, hayatını kaybedişinin altıncı yıldönümünde 27 Şubat-1 Mart tarihleri arasında bir dizi etkinlikle anılacak.

28 Şubat 2015’te aramızdan ayrılan Türkiye edebiyatının çınarı Yaşar Kemal ölümünün altıncı yılında etkinliklerle anılacak.

Usta kalem için Yaşar Kemal Vakfı, Büyükçekmece Belediyesi, Maltepe Belediyesi, Sarıyer Belediyesi, Tarsus Belediyesi ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) ortaklığında 27-28 Şubat günlerinde etkinlikler düzenlenecek.

Etkinliklere Feridun Andaç, İdil Biret, Sacide Bolcan, Vecdi Çıracıoğlu, Ali Dönmez, Cihan Erdönmez, Selim İleri, Barış İnce, Zülfü Livaneli, Çiğdem Odabaşı, Taylan Özgür Ölmez, Nebil Özgentürk, Türkan Şoray, Ayşegül Tözören ve Ahmet Ümit gibi isimler katılım gösterecek.

Yaşar Kemal ile başlıklı etkinliklerde katılımcılar yazarın edebiyatını; toplum belleği, toplum vicdanı, öncü bir doğa kavrayışı, katmanlı insan ve toplum gerçeği gibi pek çok yönüyle kendi pencerelerinden değerlendirecekler.

Tarsus Belediyesi de 1 Mart’a kadar devam edecek olan Yaşar Kemal Okuma Günleri düzenliyor.

Etkinliklerin tümü Yaşar Kemal Vakfı YouTube kanalından izlenilebilecek.

Etkinlik takvimi

27 Şubat

Yaşar Kemal’in İstanbul’u

  • Büyükçekmece Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı işbirliğiyle düzenlenen ilk etkinlikte Sacide Bolcan’ın moderatörlüğünde Feridun Andaç, “Anlatı Anakara’sından İzler/Yansılarda Deniz Küstü, Al Gözüm Seyreyle Salih, Kuşlar da Gitti” romanlarına yansıyan İstanbul’u Yaşar Kemal’in bakışı ile anlatacak.

Benim Romanlarımı Okuyanlar…

  • Sarıyer Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı işbirliğiyle aynı gün düzenlenen ikinci etkinlikte Zülfü Livaneli, İdil Biret, Selim İleri ve Türkan Şoray kendi sanat yolculukları ve anıları eşliğinde “kendi Yaşar Kemal”lerini paylaşacaklar.

28 Şubat

Yaşar Kemal Anlatı Coğrafyasında Doğa/İnsan/Çevre

  • Türk Tabipleri Birliği ve Yaşar Kemal Vakfı işbirliğiyle düzenlenen günün ilk etkinliğinde Feridun Andaç’ın moderatörlüğünde; Vecdi Çıracıoğlu, Ali Dönmez, Cihan Erdönmez ve Ayşegül Tözören Yaşar Kemal’in edebiyatındaki doğa teması ve yazarın öncü doğa kavrayışı üzerine konuşacaklar.

Binbir Çiçekli Bahçe: Yaşar Kemal’i Anıyoruz

  • Maltepe Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı işbirliğiyle düzenlenecek programda Nebil Özgentürk belgeselini sunacak.
  • Barış İnce ve Ahmet Ümit, Yaşar Kemal edebiyatı üzerine değerlendirmelerde bulunacaklar.
  • Etkinlik Taylan Özgür Ölmez konseri ile sona erecek.

1 Mart

Yaşar Kemal Okuma Günleri

  • Tarsus Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı desteğiyle Şubat ayını Yaşar Kemal ayı ilan ederek 3 Şubat-1 Mart tarihleri arasında ilk ve ortaöğretim öğrencilerine ve yetişkinlere yönelik Yaşar Kemal Okuma Günleri etkinliği düzenledi.
  • 1 Mart’ta yapılacak Kilikya’nın İncisi Tarsus’tan Çukurova’nın Homeros’una Selam-Yaşar Kemal’e Saygıyla etkinliğinde; online söyleşiler, belgesel film gösterimi, şiir ve türkülerle Yaşar Kemal dinletisi, okuma günlerinde yer alan öğrenci ve öğretmenlerin çalışmalarından örnekler sergilenecek.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Covid-19 pandemisinde can kayıpları iki buçuk milyona dayandı
Sonraki Haber
Başarı!