Ana SayfaEkolojiGezi Parkı İBB’den alınarak Vakıflar’a devredildi

Gezi Parkı İBB’den alınarak Vakıflar’a devredildi

HABER MERKEZİ – İBB’nin mülkiyetindeki Gezi Parkı, Vakıflar Kanunu’nun 30. maddesine dayandırılarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Gezi Parkı’nın mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) alınarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Müdürlükten yapılan açıklamada, “2008’de yapılan 5737 sayılı Vakıflar Kanunu’nun 30. Maddesi gereğince İnönü Meydanı 751 ada 1, 2 ve 3 parsel, Cumhuriyet mevkii 751 ada 4 parselin mülkiyeti, ‘Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na geçti” denildi.

Açıklamada devir işleminin 12 Mart 2021 tarihi ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nden Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne tescil edildiği ifade edildi:

2008’de yapılan kanuni düzenleme ‘Vakıf yoluyla meydana gelip, her ne suretle olursa olsun Hazine, belediye, özel idareler, köy ve tüzel kişiliğin mülkiyetine geçmiş Vakıf Kültür Varlıkları Mazbut Vakfına Devrolunur’ ibaresi yasa ile kanunlaştırılmıştır. Bu kapsamda, 2008’den 2019’a kadar 647 eser, 2019’dan bu yana ise yine 367 eser Vakfına dönüştürülmüştür. Mülkiyeti vakıf olup da Vakfına rücu edilmeyenlerin ise çalışmaları devam etmektedir.”

Söz konusu devir işlemleri Vakıflar Kanunu’nun 30. maddesine dayandırıldı:

Vakıf yoluyla meydana gelip de her ne suretle olursa olsun Hazine, belediye, özel idarelerin veya köy tüzel kişiliğinin mülkiyetine geçmiş vakıf kültür varlıkları mazbut vakfına devrolunur.”

Konuyla ilgili İBB’den ise henüz açıklama yapılmadı.
Önceki Haber
Boğaziçi direnişi: Kadıköy'deki eyleme katılan yedi kişi hakkında hapis istemi
Sonraki Haber
Bir yılda en az 861 işçi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti