Ana SayfaGüncelİmamoğlu’nun iki yıla kadar hapsi istendi

İmamoğlu’nun iki yıla kadar hapsi istendi

HABER MERKEZİ – Eski Ordu Valisi Seddar Yavuz’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 2 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, eski Ordu Valisi Seddar Yavuz’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada, savcılık esas hakkında mütalaasını açıkladı.

Verilen mütaalada, “Sanık Ekrem İmamoğlu’nun olay yerinde bulunan ve dosya kapsamında dinlenen bir kısım tanıklara hitaben ‘Vali itlik yapmıştır, aynen iletin vali itlik yapmıştır’ şeklinde söz söylemek suretiyle Seddar Yavuz’a gıyabında ve olay yerinde bulunan tanıklarla ihtilat ederek hakarette bulunduğu ve bu şekilde üzerine atılı kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret suçunu işledigi anlaşılmakla sanık Ekrem İmamoğlu’nun TCK’nın 125/1, 125/3-a, 125/4 maddeleri gereğince cezalandırılmasına, sanığın hapis cezası ile mahkumiyeti halinde TCK’nın 53/1 maddesinde yazılı bulunan hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verilmesi talep ve mütaala olunur” ifadeleri yer aldı.

İddia makamı, İmamoğlu hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Davanın duruşmasında tanıklar da dinlendi.

Tanık sıfatıyla dinlenen CHP Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, olay sırasında iddia edilen sözü duymadığını belirterek, “Sayın Ekrem İmamoğlu, olay günü Ordu’ya geldi. Ordu’da miting yaptı. Daha sonra belediyemizi ziyaret etti. Ardından İstanbul’a dönmek için Ordu-Giresun Havalimanı’na gittik. Yorgundu ve sesi kısıktı. Ben olayların yaşandığı sırada yanındaydım. İddia edildiği gibi sanık hakkında ‘Vali itlik yapmıştır’ diye bir söz duymadım” dedi.

İmamoğlu’nun baş koruması Mustafa Akın da tanık olarak alınan beyanında, “Olayın olduğu gün yanındaydım. Başkanın olayın olduğu tarihlerde yoğun bir miting programı vardı. Bu nedenle ses kısıklığı vardı. Otobüs içerisinde sık sık buhar verilerek boğazı rahatlatılmaya çalışılıyordu. Boğaz pastili de kullanıyordu. ‘Vali itlik yapmıştır’ diye bir ifade duymadım. ‘Basitlik yapmıştır’ demiştir. Ses kısıklığından dolayı oradaki kişilerin yanlış anladığını düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.

Mahkeme, İmamoğlu’nun avukatlarına mütalaaya karşı savunma yapmaları amacıyla süre vererek, duruşmayı 17 Mart’a erteledi.

23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlanan İstanbul seçimleri öncesinde Karadeniz’de mitingler düzenleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 5 Haziran günü İstanbul’a dönüş için gittiği Ordu-Giresun Havalimanı’nda ekibiyle VIP kapısından geçerken yaşadığı tartışma sırasında dönemin Ordu Valisi Seddar Yavuz’a hakaret ettiği öne sürülüyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Çocuğa cinsel istismarda bulunan polis tutuklandı
Sonraki Haber
Büyük Kadın Buluşması 6 Mart'ta Kadıköy'de