Ana SayfaMedyaHDK LGBTİ+ aktivistlerinden ikisine ev hapsi

HDK LGBTİ+ aktivistlerinden ikisine ev hapsi

HABER MERKEZİ – İstanbul Kadıköy’de düzenlenen Büyük Kadın Buluşması’nın ardından bindikleri taksiden indirilerek gözaltına alınan LGBTİ+ aktivistleri ile gazeteci Şener Yılmaz Aslan’ın da aralarında olduğu dokuz kişi, savcılık tarafından ifadeleri dahi alınmadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Yıldız İdil Şen ve Güneş Çetin hakkında 1 ay süreli ev hapsi kararı verilirken, diğer yedi isim ‘adli kontrol’ ile serbest bırakıldı.

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde, dün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Büyük Kadın Buluşması düzenlenmişti.

Gün boyu LGBTİ+ pankartları, trans ve gökkuşağı bayrakları ile şemsiyeleri alana almayan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) LGBTİ+ Meclisi’nin çağrısıyla oluşan Trans+ kortejine müdahale eden, kürsüdeki konuşmalarının ardından mikrofonu kapattıran polis, eylemin ardından LGBTİ+ aktivisti trans kadınları takip etmişti.

Polis, kürsüde de konuşma yapan trans kadın Yıldız İdil Şen’i ve diğer HDK LGBTİ+ aktivistlerini taksiden indirip darp etmiş ve gözaltına almıştı.

Trans kadınların gözaltına alınmasına tepki gösterenlere de yine gözaltı işlemi yapılmıştı.

Görüntü almak isteyen gazetecileri de darp eden polisin gözaltı yaptığı isimler arasında fotomuhabir Şener Yılmaz Aslan da vardı.

Aslan, gözaltına alınırken, “Translara yapılan işkenceyi fotoğraflarken gözaltına alınıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Gözaltına alındıktan sonra Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen dokuz kişi, uzun süre avukatlarıyla görüştürülmedi.

Kadın Savunma Ağı’ndan avukat Fulya Dağlı, bu sabaha karşı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, gözaltındaki dokuz kişinin ifade işlemlerinin tamamlandığını duyurdu.

8 Mart Kadın Platformu, gözaltındakilerin bugün Kartal’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildiğini duyurdu.

Ardından avukat Fulya Dağlı, LGBTİ+ aktivistlerinin de aralarında bulunduğu dokuz kişinin, savcılık tarafından ifadeleri alınmadan tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildiğini aktardı.

Avukat Dağlı’dan aldığımız bilgiye göre, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilenlere “Görevi yaptırmamak için direnme” suçlaması yöneltildi.

İki kişiye ev hapsi, diğerleri serbest

Hakimlik tarafından sorguları tamamlanan dokuz kişiden Yıldız İdil Şen ve Güneş Çetin hakkında 1 ay süreli ev hapsi kararı verildi.

Aralarında fotomuhabir Şener Yılmaz Aslan’ın da olduğu yedi kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Dokuz kişinin tamamına yurtdışı yasağı da verildi.

8 Mart Kadın Platformu’ndan kaymakamlığa yalanlama

Bu arada Kadıköy Kaymakamlığı tarafından gözaltına alınanlarla ilgili şu açıklama yapılmıştı:

06.03.2021 günü, 8 Mart Kadın Platformu ve çeşitli kadın örgütleri organizesinde Kadıköy Rıhtım Meydanı’nda ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ ile ilgili olarak saat: 16.00’da basın açıklaması gerçekleştirilmiştir. Basın açıklaması yapan grubun güvenliğini sağlamak amacıyla meydanın etrafında oluşturulan kontrol noktasından geçmek isteyen 20 kişilik LGBTİ grubu, güvenlik güçlerinin görev yapmasını engelleyerek mukavemet göstermişlerdir. Dağılımlar esnasında aynı grubun yeniden mukavemet göstermesi üzerine, güvenlik güçlerine görevini yaptırmamak için direnen 9 kişi yakalanarak gözaltına alınmış olup, adli işlemlere devam edilmektedir.

Ancak 8 Mart Kadın Platformu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla kaymakamlığın bu açıklamasının doğru olmadığını vurgulamıştı:

Kadıköy Kaymakamlığı’nın paylaşmış olduğu açıklama tamamen yalan dolandır! Arkadaşlarımız mukavemet esnasında değil, taksiyle evlerine dönmeye çalışırken önleri kesilip işkenceyle gözaltına alınmıştır. Erkek ergemen sisteme göre ‘trans+ korteji’nin var olmasının mukavemet sayılmasını reddediyoruz. ‘Alışın, gitmiyoruz’ demeye devam edeceğiz. Derhal gözaltıları serbest bırakın!


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
MEBYA-DER operasyonu: Gözaltı süreleri ikinci kez uzatıldı
Sonraki Haber
Diyarbakır'da kaza: İkisi çocuk beş kişi hayatını kaybetti